Turek, primátor Levoče Ing. Peter Pekarčík a riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Levoči MUDr. Marián Papcún, MBA.
Naše noviny uverejnili štyri články týkajúce sa nového systému financovania nemocníc zo strany zdravotných poisťovní. Vedenie Nemocnice s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi a vedenie mesta Spišská Nová Ves a tiež Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi zastáva názor, že tento systém je nespravodlivý a diskriminačný voči spišskonovoveskej nemocnici, téma spomínaných článkov sa týkala práve toho problému. Vedenie novoveskej nemocnice je presvedčené o nespravodlivom rozdelení verejných prostriedkov. Levočská, krompašská a gelnická nemocnica totiž podľa týchto tvrdení obstála v objednávaní ukončených hospitalizácií priaznivejšie ako nemocnica v Spišskej Novej Vsi.
O uverejnenie stanoviska k tejto problematike požiadala aj levočská strana - okresný úrad, vedenie mesta a tiež nemocnice. "Napriek tomu, že zdravotné poisťovne disponujú približne rovnakým množstvom financií ako vlani, znížili jednotlivým nemocniciam objednávku zdravotných výkonov. Dôvodom je opatrenie Ministerstva financií SR, určujúce cenu, ktorú sú povinné zdravotné poisťovne platiť za ukončenú hospitalizáciu," vysvetľuje úvod listu situáciu, ktorou sa spustila lavína nespokojnosti v slovenských nemocničných kruhoch.
Vedeniu Nemocnice s poliklinikou v Levoči sa napriek opakovaným rokovaniam so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) nepodarilo pre mesiace apríl až december toho roku dohodnúť finančný objem, ktorý by pokrýval zdravotnícke výkony v takom počte ako v minulom roku. "Celkový mesačný objem je oproti minuloročnému mesačnému priemeru znížený približne o sto tisíc korún. Podpísaná zmluva znižuje počty hospitalizovaných pacientov celkovo o 21 percent. Vyšetrenie na odborných ambulanciách zase predstavuje zníženie o 30 percent," vysvetľuje vedenie levočskej nemocnice v liste. Jediný ústupok zo strany VšZP je v tomto prípade súhlas, aby nemocnica sama určovala rozčlenenie objednávky na jednotlivých oddeleniach a ambulanciách. Pôvodný návrh VšZP totiž plánoval znížiť výkony na chirurgickom, internom, detskom, gynekologicko - pôrodníckom a očnom oddelení. Navrhované oklieštenie by však znamenalo riziko zániku spomínaných oddelení. Časť finančných prostriedkov určených na preplácanie výkonov v odborných ambulanciách bola presunutá do lôžkovej starostlivosti," vysvetľuje sa v liste, akým spôsobom sa vyrovnala so situáciou levočská nemocnica.
"Najväčšou výhodou našej nemocnice je jej komplexnosť. Má 12 lôžkových oddelení, 5 oddelení spoločných vyšetrovacích zložiek a množstvo špecializovaných odborných ambulancií. Nestaráme sa však iba o obyvateľov z okresu Levoča. Na šiestich oddeleniach totiž hospitalizujeme aj pacientov z okresu Spišská Nová Ves a Gelnica, teda zo spádu 150 tisíc obyvateľov. Na dvoch oddeleniach, ktoré tvoria 33 percent lôžkového fondu je zase spádovka 300 tisíc obyvateľov. Liečia sa tam aj pacienti z okresov Poprad a Kežmarok. Túto komplexnosť si nemocnica v Levoči za žiadnych okolností nenechá vziať, preto aj súčasnú krízovú situáciu riešila tak, aby si ju zachovala," stojí ďalej v liste.
Pisatelia listu uznávajú, že súčasná kríza vo financovaní nemocníc je veľmi závažná a treba ju riešiť, napríklad zmenou určitých zákonov. "Všetkým tým, ktorí sa dožadujú zlepšenie svojej finančnej situácie na úkor rovnako postihnutých susedov, treba pripomenúť, že je to neetické. Mali by si skôr preveriť, či doma urobili všetko potrebné pre zracionalizovanie svojej činnosti," odkazuje levočská strana svojim susedom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.