organizáciu, musí byť predložený Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky do 17. mája tohto roku. Základnou úlohou tohto dokumentu je jasne odpovedať vysokým štátnym úradníkom na dve otázky. Kto a s akým zámerom sa púšťa do transformácie miestnej nemocnice? Odpoveď na druhú otázku už obsahuje transformačný projekt. Na ostatnom mimoriadnom zasadaní mestského zastupiteľstva sa miestni poslanci, zástupcovia vedenia nemocnice i spoločnosti Air Transport Europe (ATE), snažili zodpovedať na tú prvú. Kto sa vlastne bude v budúcnosti podieľať na ďalšom prevádzkovaní nemocnice?
"Dvaja partneri sú prakticky jasní. Prvým z nich je štát, ktorý do zväzku vstupuje s najväčším balíkom majetku. Druhým je manažment nemocnice, ktorý do projektu vkladá skúsenosti a ľudský potenciál," tvrdí súčasná riaditeľka kežmarskej NsP MUDr. Eleonóra Kovalčíková.
Tretím partnerom sa v danej situácii javí spoločnosť ATE, ktorá v súčasnosti vykonáva v spoločnosti audit. "Dnes už vieme, čo je v nemocnici dobré, čo horšie a čo úplne zlé. Napriek tomu si ešte stále nedovolíme vysloviť naše konečné stanovisko," povedal ná na margo vstupu spoločnosti ATE do partnerstva, jej ekonomický námestník Ján Kuboši.
Ďalší, kto je zatiaľ v tomto smere "na vážkach" je mesto Kežmarok. Aj keď sa s myšlienkou podielníctva v neziskovej organizácii spravujúcej nemocnicu, pohráva už dlho, viac svetla do prípadu neprinieslo ani posledného mimoriadne rokovanie kežmarských poslancov. Kameňov úrazu celého problému je viac. Hneď prvý z nich nadhodil poslanec Anton Baláž.
"Prakticky nám ešte nebolo vysvetlené, čo vlastne v Nemocnici ostane, keďže časť oddelení NsP má byť sprivatizovaných. Mesto, by malo mať záujem vedieť, či po transformácii neostane z tohto zdravotníckeho zariadenia len holé torzo," zhodnotil svoje obavy A. Baláž.
Nie menej závažným problémom, ktorý vystal z diskusie, bolo konštatovanie, že mesto by aj v prípade svojho vstupu do "neziskovky" bolo jej najslabším partnerom. Kežmarok totiž nemá spoločnosti čo ponúknuť. "Je to žiaľ, fakt," priznal pred prítomnými kežmarský primátor František Grohola, ktorému však ihneď "prišla na pomoc" dobrou radou E. Kovalčíková: "Viem, že pýtať od vás peniaze asi nemá zmysel. Mesto, by však dalo neziskovke väčší kredit. Okrem toho by nám mohlo poskytnúť napríklad dva-tri byty, pre mladých lekárov, ktorí od nás žiaľ, odchádzajú!"
V danom momente sa však reč veľmi rýchlo zvrtla na pripomienku poslanca Ladislava Legutkého, ktorú možno v danom stave považovať doslova za spásonosnú. "Mesto pred pár rokmi požičalo nemocnici milión korún, ktorý doteraz nevrátilo. Prakticky, by sme preto tieto peniaze mohli považovať za náš vklad," navrhol L. Legutký, ako sa vysporiadať z jedným z problémov.
Tých je však oveľa viac, pričom jeden z najvážnejších je určite odbornosť mestského zastupiteľstva, ktorú okomentoval poslanec Ján Žihal. "Povedzme si otvorene, že drvivá časť z nás nemá vôbec prehľad o tom, ako vlastne taká nemocnica funguje. Zdvihnúť ruku za niečo, o čom nemáme ani šajn je maximálna trúfalosť. Zaviažme preto vedenie nemocnice, aby nám vypracovalo zreteľný materiál o súčasnej situácii zariadenia," navrhol J. Žihal, v ktorom dostal podporu od takmer všetkých prítomných.
Definitívne stanovisko mesta sa dozvieme na najbližšej schôdzi poslancov, ktorá bude túto stredu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.