maliara Dušana Sekelu a tiež Silvie Sekelovej.
Prv menovaný umelec pomocou maliarskych techník útočí na zmysly návštevníkov výstavy abstrakciou a predstavivosťou, komunikujúc farbou a tvarom.
"Spracúvam hlavne filozofické námety, ktoré nás nútia zamýšľať sa nad hodnotami životnej púte. Výpoveď v tomto prípade vzniká hlavne pomocou symbolov. Ide mi o duševnú očistu, harmóniu, nevyčerpateľnosť tvarov, čaro línie," hovorí na margo svojej tvorby D. Sekela. Ako námety k jeho tvorbe mu slúžia pocitové záznamy prírodných situácií a prežitých chvíľ.
Tento umelec má na svojom konte samostatné a kolektívne výstavy napríklad vo Švajčiarsku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Bulharsku, Portugalsku, Francúzku, Taliansku a dokonca aj v Kanade.
Silvia Sekelová je predstaviteľka mladej maliarskej generácie. Už počas štúdií v odbore grafika vystavovala na spoločných výstavách v Bratislave, Kremnici, Brne a v Poľsku. Za svoju tvorbu niekoľkokrát získala ocenenie Gaz de France. Po ukončení štúdia sa však začala venovať aj maľbe, ktorú samostatne prezentovala v Humennom a Bratislave.
Táto autorka podľa jej slov nasleduje vlastnú ženskú intuíciu a následne na plátne odkrýva nepoznané miesta, pocity, skutočnosti a sny. "Moja tvorba, to sú vnútorné obrazy, výtvarná transformácia premenlivých nálad, vnemov, predstáv, spomienok a emócií a mojej duchovnej substancie," hovorí S. Sekelová.
Jej súčasná výtvarná tvorba spája dve polohy abstraktného umenia na pomedzí geometrickej a expresívnej maľby. Pričom racionálne geometrické línie prechádzajú do expresívnych organických tvarov a spontánnych gestických zásahov. Mladá umelkyňa je spontánna pri svojom výtvarnom prejave, používa pritom sýte čisté farby, ich vzájomný kontrast a pastózny spôsob ich nanášania. Autorka pritom zanecháva stopy vo forme vrypov, otlačkov či kaligrafických znakov, ktoré sú fragmentmi autorkiných listov a strán z denníkov.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.