podpredseda a hovorca Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga. Ako ďalej uviedol, uznesenie o ustanovení predbežného správcu je už právoplatné, čo znamená, že sa môže ujať svojej funkcie.
Povinnosťou predbežného správcu je zistiť stav majetku dlžníka - všetky aktíva i pasíva. Až podľa jeho zistení súd posúdi, či sú splnené zákonné podmienky na vyhlásenie konkurzu a následne rozhodne alebo o jeho prípadnom vyhlásení.
Na otázku, v akom časovom horizonte možno očakávať takéto rozhodnutie, Sopoliga povedal, že lehota nie je zákonom určená. "Spravidla to trvá tri-štyri mesiace, ale je to veľmi individuálne a nedá sa to vopred odhadnúť. Závisí to od dvoch vecí - od celkového rozsahu majetku dlžníka a od toho, či sú v poriadku účtovné a ďalšie doklady," spresnil Sopoliga.
Firma SaS Slovensko v pondelok 8. apríla uzavrela pre klientov svoje ekonomické oddelenie. Jej majiteľ Miroslav Soboľ podal v ten deň na Krajský súd v Košiciach návrh na konkurz. Svoje podanie zdôvodnil tým, že ako dlžník je v úpadku. Vo vyhlásení, ktoré Soboľ vzápätí poskytol médiám, sa uvádza, že sám sa rozhodol pre konkurz, aby neboli poškodení klienti, pretože firma SaS Slovensko podľa neho stratila spôsobilosť uhrádzať platobné povinnosti. Popri záložniach a ďalších prevádzkach totiž spravovala aj peniaze klientov na základe zmlúv, uzatvorených podľa Občianskeho zákonníka. Po páde viacerých nebankových inštitúcií na Slovensku začali klienti masívne vyberať aj peniaze, ktoré vložili do SaS. To vyústilo až do platobnej neschopnosti firmy a nutnosti vyhlásiť konkurz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.