koní v nedostupnom teréne. Koňa človek dokáže využiť i pri resocializácii drogovo závislých, nie je žiadnou novinkou, že i na rehabilitačné účely pod názvom hipoterapia. Takáto možnosť zatiaľ legálne v Prešove a okolí chýba.
Slovenský zväz zdravotne postihnutých sa pre svojich členov, hlavne pre deti postihnuté detskou mozgovou obrnou zo všetkých síl snaží zabezpečiť možnosť liečiť sa na chrbte koňa. Našli vhodné priestory, i ochotu vlastníka koní, zapožičať zvieratá na tento ušľachtilý účel. Podľa tajomníčky základnej organizácie SZZP číslo 10 v Prešove Adriany Vörösovej však nenachádzajú ochotu úradov a zdravotných poisťovní tento úkon preplácať. Kone i priestory im podľa tajomníčky zatiaľ takmer bez nároku na odmenu požičiava Ing. Ján Demeter, ktorý má ako samostatne hospodáriaci roľník chov týchto ušľachtilých zvierat v Šarišských Michaľanoch. "Deti sa tu cítia dobre a evidentne im to pomáha, čo môžem potvrdiť aj z vlastných skúseností. DMO trpí aj môj syn Maroš," tvrdí tajomníčka Vörösová.
Prekvapení sme ostali, po stretnutí s riaditeľom prešovskej pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) MUDr. Rudolfom Smikom, ktorý nám ako prvé povedal, že hipoterapiu vníma ako potrebnú liečbu s dobrými výsledkami. Hoci snaživci z Prešova a Šarišských Michalian tvrdia, že boli pri žiadosti o preplácanie tohto úkonu odmietnutí v niekoľkých poisťovniach, vrátane VšZP, riaditeľ si na stretnutie s nimi počas rozhovoru nespomenul."Bol by som rád, keby bola poskytovaná v širšej miere ako v súčasnosti," uviedol. VšZP chce podľa riaditeľa spolupracovať so zariadením tohto druhu. To však musí preukázať štatút zdravotníckeho zariadenia, ktorý mu podľa R. Smika vydá krajský štátny lekár a ministerstvo zdravotníctva.
Obrátili sme sa teda na Krajského štátneho lekára v Prešove MUDr. Petra Banduru. Ten nám vysvetlil, že poisťovne úkon preplácať nebudú, nakoľko nepatrí do liečebného poriadku. Keď bol oslovený SZZP a Jánom Demeterom, nekonali ďalej práve na základe tejto vedomosti. "Samotná hipoterapia ako samostatné zdravotnícke zariadenie existovať nemôže. Musí byť súčasťou rehabilitácie," vysvetlil Bandura po tom, čo sme mu tlmočili kladné stanovisko VšZP. "Museli by si zabezpečiť lekára, ktorý má licenciu a chcel by im pomôcť." S úplným projektom za nim ešte nikto zo SZZP neprišiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.