Podľa informácie vrchného inšpektora kpt. Mgr. Jozefa Štoffu za uplynulý štvrťrok vzniklo 961 požiarov s hmotnými škodami za 11 568 300 korún. Pritom v porovnaní s rovnakým obdobím vlani, ide o nárast o 499 požiarov. Smutnejšia je však bilancia z hľadiska ľudských životov. Za uplynulé tri mesiaci zomreli dvaja ľudia a traja utrpeli zranenia.
Zaujímalo nás, aká bola najčastejšia príčina spomínaného množstva požiarov. Ako nám kpt. J. Šoffa bez zaváhania povedal, najčastejšie išlo o vypaľovanie trávy, suchých porastov či skládok odpadov. Stalo sa tak až v 758 prípadoch , čo je 78 percent z celkového počtu. Za plameňmi v porastoch nezriedka stáli neopatrné deti, alebo fajčiari. "Najviac požiarov sme zaznamenali v okresoch Prešov, Poprad a Sabinov, najmenej v okresoch Stropkov a Svidník. Z hľadiska odvetví ekonomických činností za uplynulé tri mesiace bolo najviac požiarov v odvetví poľnohospodárstva s hmotnou škodou za 1,3 milióna korún. V porovnaní s uplynulým rokom ide o nárast o 267 prípadov, ale aj škoda je o 1,6 milióna vyššia," konkretizoval fakty.Ako ďalej zdôraznil, podobná situácia bola aj v lesnom hospodárstve, kde 51 požiarov zhltlo 113 hektárov lesnej pôdy a spôsobilo hmotnú škodu za 314-tisíc korún.
Manipulácia s otvoreným ohňom, teda žeravou časťou ohrievacích telies bola v 886 prípadoch najčastejšou skupinou iniciátorov požiarov. V ďalších 23 prípadoch išlo o spotrebiče na tuhé palivá. Ani bytové hospodárstvo sa teda nevyhlo červeným jazykom a škody boli v tomto odvetví najvyššie. Ide až o 3,6 milióna korún, pričom sa nielen zvýšil ich počet, ale škody stúpli o 1,6 milióna.
Medzi rizikové oblasti zaradil aj cestnú dopravu. V nej sa síce odohralo len 23 požiarov, ale škody za 2,6 milióna hovoria jasnou rečou. Hoci najčastejšie išlo o technické poruchy, v štyroch prípadoch išlo o úmyselné zapálenie vozidiel. "Výšku škôd za sledované obdobie ovplyvnil najmä požiar v objekte drevovýroby v katastrálnom území obce Kamenica nad Cirochou v okrese Humenné. Majiteľovi, firme Píla- Maver vznikla škoda vo výške 2,2 milióna korún. Príčina ostala nezistená," vysvetlil a spomenul aj ďalšie dva požiare, ktoré zničili majetok za 3,4 milióna korún.
Opýtali sme sa tiež, či si vedú údaje o tom, ktoré dni v týždni sú z hľadiska požiarovosti najkritickejšie. Podľa jeho slov ide o sobotu a piatok. Z hľadiska zranení a úmrtí to však neplatí. V tomto prípade bol výnimočný len pondelok, kedy nezaznamenali tragické dôsledky požiarov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.