zástupcami a študentmi súkromného gymnázia a Prešovskej univerzity. Donedávna bol Milan Ftáčnik ministrom školstva a práve on presadil bezplatné externé štúdium. Dôsledok bol ten, že vysoké školy diaľkové štúdium jednoducho zrušili. Spravila tak i Prešovská univerzita.
"Nie je to celkom pravda. V prvom kole zareagovala
Prešovská univerzita tak, že - spolu s Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici - vyhlásila, že nebude prijímať študentov na externú formu štúdia Keď sme si vysvetlili podmienky, Prešovská univerzita prehodnotila rozhodnutie a bude prijímať študentov. Síce v obmedzenom počte, ale bude," uviedol exminister Ftáčnik. Podľa jeho slov prijmú tento rok slovenské vysoké školy spolu 5 700 študentov na externé štúdium. Podľa jeho slov je dobré, že sa ich počet znížil, keďže v roku 2000 ich bolo 9 000, o rok 12 000 a napríklad na Univerzite Mateja Bela bolo 9 000 externistov a 7 000 denných študentov. "Zámerom nového zákona nebolo znížiť počet študentov," uviedol Milan Ftáčnik. Podľa jeho slov sa majú počty študentských miest navŕšiť tým, že sa bude štúdium dôsledne diverzifikovať do troch stupňou. Teda, až na špecializované výnimky, budú školy prijímať najprv na bakalárske, a až po jeho skončení na magisterské alebo inžinierske štúdium.
Ďalším riešením, ako zvýšiť všeobecnú vzdelanosť je podľa Ftáčnikových slov vytváranie odborných fakúlt "bez veľkého a náročného vedeckého výskumu". Teda niečo na spôsob prešovskej Fakulty výrobných technológií. Tieto fakulty by mali zabezpečovať bakalárske štúdium.
"Čakám, že vývoj bude podobný ako v Českej republike, kde sa súkromné vysoké školy vyrojili ako huby po daždi," povedal na dôvažok exminister. "To sa mi zdá čisté, ústavné..."
Na vznik novej vysokej školy netreba podľa novej legislatívy zákon, stačí takzvaný štátny súhlas. Ten udeľuje vláda po splnení daných podmienok. Milan Ftáčnik očakáva vznik nových súkromných fakúlt v horizonte troch rokov. "Bol by som však nerád, keby to malo byť ako v Poľsku, kde v súčasnosti je 90 štátnych a 150 súkromných vysokých škôl." Preto je podľa jeho slov nutné ustrážiť prísne nároky na kvalitu štúdia. Počas Ftáčnikovho ministrovania bolo schválené každoročné zvyšovanie finančného zabezpečenia o jednu desatinu hrubého domáceho produktu. Cieľom, podľa exministra, je dosiahnuť stav z terajších 0,7 percenta na 1 percento HDP. "To, čo nám chýba, sú teda 2,5 miliardy," dodal M. Ftáčnik s poznámkou, že externí študenti platili - v tomto porovnaní zanedbateľnú položku - 380 miliónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.