Lipy a ľudia
Lipa je všestranne užitočný strom, často dorastajúci až do výšky 30 metrov. Dosahuje vek 300 - 400 rokov. Oddávna je lipa považovaná za posvätný strom pre vyrezávanie sôch svätých a pre srdcový tvar jej listov. V staroveku a stredoveku z nej vyrezávali spomínané sochy pre kostoly, hrady, zámky, kaštiele a kaplnky. V jej zátiší človek dostáva príjemnú náladu a preto sa pod lipami už oddávna uzatvárali obchody, zmierovali sa rodiny a riešili spory v záujme spravodlivosti. Lipy symbolizujú aj slovanskú vzájomnosť.
Lipa sa považuje za medonosnú rastlinu. Starogermánsky kmeň Teutóncov pripravoval z medu víno a pili ho 30 dní po svadbe. Tak vzniklo pomenovanie "medové týždne". Možno i preto med patrí medzi afrodiziaká. Kvety sú vhodné na zber v júni alebo začiatkom júla. Obsahujú éterický olej s príjemnou vôňou a iné látky, ktoré priaznivo pôsobia na zdravie ľudí. Lipový čaj je jeden z našich najlepších potopudných prostriedkov. Pôsobí priaznivo proti kašľu, zápalu priedušiek, proti zahlieňovaniu zažívacím ťažkostiam. Lipovému kvetu sa pripisuje aj magická moc. Jeho zväzky sa v minulosti vkladali do postelí, vraj ako ochrana proti nevere. Dnes sa dávajú do osobných áut ako amulet.
Z dreva lipy sa vyrábajú násady do štetcov, rysovacie dosky pre školákov, ale aj drevené práškové uhlie, z ktorého sa vyrábajú uhlíky na kreslenie a tiež na absorbciu nepríjemných pachov. Pripravuje sa z neho aj "živočíšne uhlie" a niekedy je súčasťou pušného prachu.
Kelti stromu vybrali vo svojom stromokruhu dekády pred jarnou a jesennou rovnodennosťou od 11. - 20. marca a od 13. - 22. septembra. Ľudia narodení v uvedené dni sa viac oddávajú svojím snom, ako reálnemu životu. Preto pre nich vybrali dni pred začatím jari a jesene. Sú veľmi citliví na vnímanie signálov zo sveta, kde vládne dokonalosť. Niekedy sa im niektoré ich sny môžu aj splniť, z čoho sa potom veľmi tešia. Majú vlastnosti zjednocovať ľudí. Podobné vlastnosti má aj strom, ktorý je dobrou vychovávateľkou pre duby. Aj ľudia majú vlastnosti byť učiteľmi a vychovávateľmi. Žiaľ, často upadajú do stereotypov života. Všetok okolo seba berú vždy veľmi vážne a vedia sa "vznášať nad zemou". Ukazujú nám, ako by sme mali žiť vo svete ideálna pričom zabúdajú na obyčajnú realitu. Často sa oddávajú náboženským ideálom, až fanatizmu a sú ľahko zraniteľné. Ich osobným šťastným číslom je 12 a z drahokamov perly, ktoré ich posilňujú.
Rozprávanie ukončím povesťou: Slávny Siegfrid pod lipou porazil draka Fanfíra. Keď sa potom okúpal v dračej krvi, aby získal nesmrteľnosť, z lipy spadol jeden list medzi jeho lopatky. Na tomto mieste bolo jeho srdce zraniteľné. Jeho protivník Hagen to využil a pod lipou mu prepichol srdce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.