Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva vo štvrtok večer ma mimoriadnom zasadnutí.
Obyvateľom Čemerného teda nepomohol ani nález Ústavného súdu SR, ktorý uložil mestu Vranov nad Topľou opäť preskúmať zákonom stanovené podmienky odčlenenia sa časti obce a rozhodnúť v tejto záležitosti. Vranovskí poslanci definitívne rozhodnutie prijali po dlhej diskusii a vypočutí si argumentov prítomných členov petičného výboru obyvateľov Čemerného, ktoré ale nakoniec neakceptovali.
Obyvatelia Čemerného už niekoľkokrát žiadali zaradiť tento bod do programu rokovania mestského zastupiteľstva, ale zakaždým sa im dostalo odpovede, že do komunálnych volieb je času dosť a všetko sa stihne. Nakoniec sa táto problematika v mestskom zastupiteľstve v predstihu stihla prerokovať. "Poslanci mestského zastupiteľstva rozhodli, že nie je splnená podmienka pre odčlenenie sa mestskej časti od mesta stanovená zákonom o obecnom zriadení. Tá stanovuje, že mestská časť by nemala urbanisticky splynúť s mestom. Tým sme naplnili literu zákona a podľa nášho názoru aj nález Ústavného súdu," vyjadril sa primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška.
Záležitosť odčlenenia sa Čemerného od Vranova je teda definitívne uzavretá a referendum obyvateľov mestskej časti o tejto otázke nebude vyhlásené. Zostane tak nezodpovedanou otázkou, ako by sa obyvatelia Čemerného v referende nakoniec rozhodli.
Menšia vranovská "vojna" sa teda skončila. "Môžeme spokojne pokračovať v práci na začatých investičných akciách v mestskej časti Čemerné. V septembri chceme tu odovzdať do užívania Dom smútku, ktorý sme začali budovať vlani za zhruba päť miliónov korún, ako aj v ďalších drobnejších akciách od vodovodov cez kanalizáciu až po opravy miestnych komunikácií," uviedol M. Muška.
Jedným z dôvodov členov petičného výboru občanov Čemerného pre odčlenenie sa od Vranova nad Topľou bolo práve ignorovanie mestskou samosprávou rozvojových aktivít v tejto časti mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.