splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity Kláry Orgovánovej. Aj jej pôvodne odmietavé stanovisko po vytrvalom úsilí všetkých zainteresovaných sa napokon zmenilo a podľa našich informácií by sa vláda mala návrhom na podporu tohto projektu zaoberať asi o dva týždne.
"Možnosť pomoci je, ale nie v takej výške, ako sme požadovali," povedal nám starosta obce Ladomírova Ladislav Bojčík (na obr.), ktorého obecný úrad na realizáciu projektu poskytol nevyužité priestory kultúrno-správnej budovy. "Na začiatku bolo, že úrad splnomocnenkyne vlády nepomôže absolútne v ničom, ale po našom vytrvalom "bombardovaní" dostaneme aspoň niečo."
Oficiálny termín spustenia chránenej krajčírskej dielne v Ladomírovej je stanovený na 15. mája, ale pätnásť doteraz nezamestnaných rómskych žien už pracuje. Pravda, zatiaľ len v dočasne vybavených priestoroch Stredného odborného učilišťa odevného vo Svidníku, kde absolvovali aj rekvalifikačný kurz. Po 15. máji by dvadsať žien malo už pracovať v dielni v Ladomírovej.
Realizátori projektu zakúpili desať nových šijacích strojov od japonskej firmy Yuki a dva po oprave, takže spolu s ďalším zariadením majú 15 strojov. Prostriedky na ich nákup vo výške jedného milióna korún dostali z Okresného úradu práce (OÚP). "Grant sme zatiaľ nedostali, ale keď vláda schváli návrh, tak dokúpime stroje a budeme môcť aj rozšíriť počet zamestnancov dielne," vyjadril sa L. Bojčík a dodal, že v spolupráci so svidníckou spoločnosťou SVIK, ktorej generálny riaditeľ Ladislav Koudelka je autorom projektu, zabezpečili manipulačné vozíky.
Ďalšie textilné podniky z celého Slovenska dodali zbytkový materiál. "Prvýkrát materiál dodali zdarma a ďalej ho budeme od nich kupovať," poznamenal L. Bojčík, ktorý už včera podpisoval pracovné zmluvy pre zamestnankyne dielne. Tento projekt má v okrese Svidník veľkú podporu. Okresný úrad ho zaradil do programu vládnej pomoci okresom postihnutých vysokou mierou nezamestnanosti, obecná samospráva poskytla priestory, odevné učilište zabezpečilo rekvalifikačné kurzy, OÚP ich financuje a vykrýva časť budúcich miezd a Regionálna rozvojová agentúra drží nad celým projektom odborný patronát.
Jeho realizátori však stále musia žobroniť. Po čase sa totiž chránená dielňa musí uživiť sama. Sprvoti zamestnankyne dielne budú šiť detský odev pre detské domovy ako aj pre svoje deti a potom sa budú musieť presadiť na voľnom trhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.