druhy známok, výplatné a doplatné. Výplatné sú tie, ktorými vypláca zásielku odosielateľ, prípadne nejaká inštitúcia. Rozdeľujeme ich na novinové, letecké, služobné, rekompadačné a iné. Ďalšiu významnú skupinu tvoria takzvané doplatné známky. Poštový úrad frankuje nimi zásielky a hodnotu známok vyberá od adresáta. Výplatné známky sa ďalej rozdeľujú na príležitostné, pamätné a propagačné. Je to základné rozdelenie, ktoré úplne stačí pre začínajúcich filatelistov.
Existujú ešte príplatkové známky, ktoré okrem nominálnej hodnoty majú pritlačený určitý príplatok. Príplatok zvykne byť venovaný charitatívnym, prípadne iným organizáciám. Známka sa predáva za súčet nominálnej hodnoty a príplatku. Pritom frankovaciu hodnotu má iba nominálna hodnota na príplatkovej známke. Poštové ceniny na ktorých je natlačená poštová známka nazývame celinami. Tak vznikol korešpondenčný lístok, zálepka, poštová výberka, aerogram, podací lístok a telegram. Zbieranie celín tvorí samostatnú časť filatelie a v našej rubrike sa ešte k nej vrátime.
Ak vás známky zaujali, tak príďte v nedeľu 12. 5. 2002 na 15. celoslovenské stretnutie zberateľov mincí, bankoviek, známok, odznakov a iných kuriozít. Podujatie organizuje predseda košickej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti Ján Tóth. Burza sa koná opäť v košickom Ferrocentre. Prisľúbili svoju účasť aj zahraniční hostia, takže ponuka známok a mincí bude pestrá. Ak sa chcete stať členom Slovenskej numizmatickej spoločnosti, tak neuvažujte a príďte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.