správu neziskových organizácií. Bude to signál pre tie, ktoré uvažujú o spoločnom súžití s mestami od januára 2003. Kompetenčný zákon zakotvuje síce prechod nemocníc pod správu vyšších územných celkov a obcí bez dlhov, avšak finančné suchoty v zdravotníctve plodia pochybnosť o splnení tejto podmienky.
"Mali by sme ísť pod mesto, čakáme však ako sa situácia vyvinie, či štát naozaj nemocnice oddĺži. Mesto Snina určite nemá toľko peňazí, aby mohlo prevziať na seba aj bremeno našich dlhov", charakterizuje súčasné úvahy o budúcom osude sninskej NsP jej riaditeľka Ing. Mária Pirošová.
Podobnú dilemu má aj nemocnica v Sobranciach. "Nie sme proti tomu, aby prešla pod správu mesta, ale ide o to, ako to bude s peniazmi a jej oddĺžením. Rozpočet Sobraniec určite nemôže utiahnuť potreby nemocnice. Všetci vieme ako to vyzerá s platbami od poisťovní a preto bez jasných pravidiel hry a vyrovnaní dlhov, prechod nemocníc do správy miest a obcí bol by hazardom", argumentuje primátor Sobraniec Ing. Štefan Staško. Pritom práve Sobrance patria k mestám, ktoré cítia veľkú morálnu zodpovednosť za fungovanie nemocnice. Potvrdili to už nie raz finančnými darmi, naposledy aj pri kúpe vozidla rýchle záchrannej služby.
Iným spôsobom sa túto dilemu rozhodli riešiť v michalovskej NsP. Vzhľadom na jej pôsobnosť, odborné a materiálno-technické zázemie, vedenie nemocnice sa usiluje o preradenie tohto zdravotníckeho zariadenia II. typu do skupiny nemocníc tretieho typu. Keby sa to podarilo michalovská nemocnica by sa nedostala pod správu VÚC, ale rezortu. Pritom by mohla temer naisto rátať so zachovaním oddelenia onkológie a rádioterapie, ktorého existencia je v súčasnosti ohrozená.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.