totiž podpisuje pod nedostatok tejto vzácnej tekutiny. Najhoršie sú na tom obce, nachádzajúce v okolí okresného mesta Spišská Nová Ves, pričom prím hrá trinásť kilometrov vzdialený Jamník. Kritickú situáciu riešia Východoslovenské vodárne a kanalizácie, odštepný závod v Spišskej Novej Vsi (VVaK) dodávkou pitnej vody v cisternách.
V prípade, že aj nasledujúce dva až tri mesiace sa budú niesť v znamení extrémnych horúčav a nedostatku vodných zrážok, ohrozená je aj dodávka vody do domácnostiach v Spišskej Novej Vsi.
"Už počas tohtoročnej zimy, vzhľadom na suché počasie bolo nedostatok vody. Z tohto dôvodu sme už v januári začali s rozvážaním vody do Jamníka a do Rudnian, časti zvanej Pätoraká. Následne s príchodom jarných mesiacov pribudli ďalšie obce, ktoré sú závislé od dodávky vody," hovorí k tejto téme riaditeľ Vvak Marcel Kubík.
Niekoľkokrát do týždňa auto s cisternami s objemom 11 a 7 tisíc litrov, okrem spomínaných obcí, rozváža vodu aj do Baldoviec, Odorína, Žakaroviec a Rudnian - miestnej časti zvanej Závistlivec.
"Najkritickejšia situácia vládne v spomínanom Jamníku. Do tejto obce sme dopravili spolu 1 500 litrov kubických," dodáva M. Kubík. Dopravená voda sa následne vlieva do vodojemov, ktoré sú súčasťou obecných vodovodov. Sťa v minulom storočí však v tomto prípade vyzerá situácia v Odoríne. Vzhľadom nato, že obec nedisponuje obecným vodovodom, obyvatelia si vodu roznášajú do svojich domácností pomocou rôznych nádob.
Ani centrum Hnileckej doliny neobišiel problém s chýbajúcou vzácnou tekutinou. "Mestskú časť Staré legy a Slovenské cechy nestačí zásobovať vodojem v Perlovej doline, preto musíme túto situáciu riešiť dodávkou vody zo Spišskej Novej Vsi," vysvetľuje riaditeľ odštepného závodu VVaK v Spišskej Novej Vsi.
K zaplneniu vodojemov a vlastných zdrojov vody - studní na Spiši pomôže iba jedno, výdatné dažde. "Veľmi by nám pomohlo, keby sa v praxi naplnila pranostika Medardová kvapka, štyridsať dní kvapká. K zlepšeniu situácie veľmi nepomôže jednodňové daždivé počasie. Službu nám nespraví ani búrka, pretože voda v tomto prípade iba zmije špinu z povrchu a všetko sa spláchne do vodných tokov. Na to, aby sa výdatne naplnili zdroje podzemných vôd, muselo by pršať aspoň dva týždne," konštatuje M. Kubík.
Prívlastkom stabilná sa dá momentálne charakterizovať dodávka vody do okresného mesta Spišská Nová Ves. "Svoju úlohu zohralo aj oklieštenie priemyselnej činnosti v meste v posledných rokoch. Za toto obdobie spotreba vody klesla na dva tretiny z pôvodného množstva," spomína M. Kubík.
Spišská Nová Ves je od roku 1981 napojená na vodojem v Liptovskej Tepličke. Tento prameň je natoľko výdatný, že zásobuje napríklad aj mestá Poprad a Kežmarok.
" Z Liptovskej Tepličky však máme hlásené, že ak aj naďalej potrvá súčasné suché počasie, za dva až tri mesiace nebude tento prameň schopný zásobovať jednotlivé mestá v takej miere ako doteraz," znie riaditeľské konštatovanie.
V tomto prípade by v Spišskej Novej Vsi prišli na rad regulačné plány. Tie napríklad hovoria, že ako prvý by na okliešťovanie doplatil priemysel. Na poslednom mieste by zase bolo civilné obyvateľstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.