vystriedali, naša "európska" budúcnosť musí byť takpovediac za dvermi. Po veľvyslancovi EÚ na Slovensku Ericovi van der Lindenovi a komisárovi Európskej komisie pre rozširovanie EÚ Günterovi Verheugenovi poctil Košický kraj svojou návštevou aj expert EÚ pre oblasť reformy verejnej správy Miguel de la Villa Polo. So sympatickým Španielom, ktorý sa v Košiciach zúčastnil na dvojdňovej konferencii pre najvyšších úradníkov štátnej správy a samosprávy, sme sa včera predpoludním porozprávali nielen na tzv. európske témy.
Čo vás priviedlo do Košíc?
- Vystúpil som na seminári o reforme verejnej správy, kde som mal príspevok o skúsenostiach EÚ pri prenose kompetencií na samosprávu. Tento seminár je vynikajúcou príležitosťou pre zástupcov krajských a okresných úradov a VÚC, aby sa stretli a porozprávali o významných úlohách a problémoch, ktoré ich čakajú pri reforme verejnej správy. Podľa odozvy si myslím, že svoj účel splnil.
Vo vašej krajine prebiehala reforma verejnej správy zhruba 20 rokov. Myslíte si, že sa to dá na Slovensku stihnúť za 2 roky, ako si to predstavujú niektorí vládni činitelia?
- Reforma spočíva v prenose kompetencií zo strany štátu na VÚC, čo je vlastne proces decentralizácie. Máte pravdu, v Španielsku prebiehala dlhší čas. Myslím, že to bolo okolo 20 rokov, no ten proces bol omnoho hlbší. Týkal sa väčšieho počtu prenesených kompetencií, než je to teraz u vás. Na Slovensku sa zadefinovalo časové obdobie dvoch rokov, počas ktorých budú prevedené na územnú samosprávu niektoré kompetencie. Podľa mňa to však je len prvá časť reformy, určite ešte bude pokračovať. Všetko chce len svoj čas.
V Španielsku ste pred vstupom do EÚ zápasili s problémom 20-percentnej nezamestnanosti, pričom sa vám takmer zrútil systém sociálneho zabezpečenia. Nehrozí niečo podobné aj u nás, keďže máme rovnaké problémy?
- Sociálny systém u nás síce dostal vtedy zabrať, ale sa nezrútil. Keď je nezamestnanosť až taká vysoká, isto sa každý musí spýtať, či sociálny systém má byť až taký veľkorysý. Tak ako sa uskutočňujú zmeny v spoločnosti, musí sa tomu prispôsobiť aj systém sociálneho zabezpečenia. Ten váš až tak do hĺbky nepoznám, no musíte urobiť všetko preto, aby sa vaši obyvatelia mali čím ďalej, tým lepšie. Univerzálny recept však na to zrejme neexistuje.
Ako sa vám zatiaľ páči na Slovensku?
- Veľmi sa mi to tu pozdáva, stretol som sa s príjemnými ľuďmi. Mestá, čo som navštívil boli taktiež veľmi pekné. Určite k tomu prispelo aj nádherné počasie. Ešte keby ste mali more...
Veľvyslanec EÚ Eric van der Linden vyslovil nádej, že začiatok roku 2004 oslávi naša krajina už ako člen únie. Myslíte si to aj vy?
- Celkové rozhodnutie bude na orgánoch EÚ, a preto nemôžem v tomto zmysle nič predvídať. Na druhej strane však vidím na vrcholných predstaviteľoch únie úsilie posilniť a urýchliť proces rozširovania. Situácia na Slovensku je priaznivá, takže ste na veľmi dobrej ceste...
Budete rád, ak sa naša krajina dostane do EÚ?
- Samozrejme, že áno. Prinesie to rozšírenie trhu a evidentné výhody pre všetky členské krajiny. Na druhej strane vstupom Slovenska a ďalších kandidátskych krajín bude Španielsko dostávať menej peňazí z podporných fondov únie... (úsmev)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.