tak radia po leteckej doprave k najbezpečnejším osobným prepravcom.
Samotná prevádzka železníc si však každoročne vyžiada svoje obete, predovšetkým na železničných priecestiach. "To však neznižuje vysoký štandard bezpečnosti, ktoré cestujúcim ponúkame. Najčastejšími nehodami so smrteľnými následkami sú zrážky vlakov a motorových vozidiel na železničných priecestiach. Veď ľudia by mali vedieť, že absolútnu prednosť na priecestiach majú vlaky. Nepozorní či riskujúci vodiči však situácie na priecestiach chronicky podceňujú, a spôsobujú tak vážne dopravné nehody s tragickým koncom. Špecifickou kategóriou smrteľných úrazov sú však samovražedné pokusy," dozvedeli sme sa od hovorcu Železničnej spoločnosti, a. s. Miloša Čikovského.
Zatiaľ posledná nehoda pri ktorej zahynuli ľudia sediaci vo vlaku sa udiala v roku 1987, tú ale zavinil nepozorný vodič. "Stalo sa to na železničnom priecestí pri zastávke Zlatná na Ostrove, keď sa zrazili nákladný automobil Avia Furgon s osobným vlakom. Následkom zrážky sa vozeň osobného vlaku zrútil z násypu. Okamžité záchranné práce skomplikoval ťažký, rozmočený terén, takže tragická udalosť si napokon vyžiadala životy 9 pasažierov vlaku."
V štatistickom porovnaní nehodovosti cestnej a železničnej dopravy je podľa M. Čikovského badateľný priepastný rozdiel. "Na cestách Európy ročne zahynie 41 000 ľudí. Na Slovensku ročne zahynie pri cestných dopravných nehodách vyše 600 osôb. K smrteľným nehodám treba prirátať nehody, pri ktorých dochádza k ťažkým zraneniam. Len v roku 2000 bolo na slovenských cestách ťažko zranených 2 204 ľudí, mnohí z nich s trvalými následkami, pritom železničná doprava nezaznamenala žiadneho ťažko zraneného cestujúceho," vysvetľuje hovorca a dodáva, že štátna dopravná politika by mala vytvárať lepšie podmienky na znižovanie nehodovosti na cestách a vytvárať väčší priestor ekologickej a bezpečnej železničnej doprave. "Problematika bezpečnosti dopravy je jedným z kritérií, na základe ktorých sa vypočítavajú externé výdavky na jednotlivé dopravné systémy. Vďaka bezpečnosti, či ekologickosti, je železničná doprava porovnateľne výhodnejšia oproti ostatným druhom dopravy."
Keď sme pri bezpečnosti, nedalo nám neopýtať sa, ktoré miesta vo vlakovej súprave sú pre cestujúceho najbezpečnejšie. "Odpoveď odborníkov je lakonická. Sadajte si do stredu vagónov, chrbtom k smeru jazdy."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.