prokurátorov z okresu Košice II 39-ročného Vladimíra R., 41-ročného Alexandra Ch., 37-ročnú advokátku Janu G. a 42-ročného invalidného dôchodcu Jozefa Š., ktorých 26. apríla vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania PZ v Košiciach obvinil z trestného činu podplácania formou spolupáchateľstva. O štyri dni neskôr, na základe návrhu krajského prokurátora, rozhodla sudkyňa o ich vzatí do vyšetrovacej väzby, proti ktorej podali sťažnosť.
Na čele korupčnej aféry stojí okresný prokurátor z Humenného 62-ročný Juraj G., ktorý čelí obvineniu z trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Návrh prokurátora na uvalenie väzby aj na neho sudkyňa neakceptovala. Dozorujúci prokurátor podal proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť, ktorú senát Krajského súdu v Nitre zamietol ako neodôvodnenú. To znamená, že Juraj G. bude na rozdiel od spoluobžalovaných stíhaný na slobode.
Aj keď rozhodnutia o zamietnutí uvedených sťažností a ponechaní štvorice obvinených vo vyšetrovacej väzbe a ich umiestnení v Ústave na výkon väzby v Nitre padli ešte 3. mája, verejnosť sa o nich nič nedozvedela. Je to o to prekvapivejšie, že ich zadržanie, ktorému predchádzalo doručenie obvinení, malo v prípade košických prokurátorov nielen dramatický priebeh, ale aj širokú publicitu v masmédiách. Boli totiž zadržaní práve v deň, keď sa v budove, ktorá je sídlom krajskej a troch okresných prokuratúr, konala veľká pracovná porada za účasti všetkých okresných prokurátorov.
So spôsobom ich predvedenia na výsluch nesúhlasili nielen obvinení, ale ani mnohí z ich kolegov. To, že okolo 11.00 hod. vtrhli do budovy policajti a odviedli z nej JUDr. Vladimíra R. a JUDr. Alexandra Ch., ktorí nekládli žiaden odpor, vnímali ako zbytočné divadlo vyrobené na efekt… Keďže ani jeden z dvojice prokurátorov neodmietol prevziať obvinenie, ani sa inak nevzpieral, považovali takýto spôsob predvedenia obvinených kolegov za neopodstatnený. Šéf rezortu vnútra minister Šimko neskôr prezentoval uvedený prípad ako výsledok účinného boja proti korupcii a generálny prokurátor SR Milan Hanzel nevylúčil ani to, že by do neho mohol byť zaangažovaný dokonca aj sudca…
Na začiatku reťazca korupčnej aféry, ktorá vypukla 26. apríla, bola dvojica obvinených stíhaná kvôli pašovaniu neokolkovaných cigariet z Ukrajiny. Po tom, čo Humenčanku Tatianu R. a Michala R. zo Sniny vzal v decembri lanského roka sudca Okresného súdu v Humennom do väzby, začali ich príbuzní hľadať kontakty a možnosti, ako im pomôcť, resp. ich dostať von. I keď tento prípad vyšetroval vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania v Humennom, obidvaja obvinení boli umiestnení do Ústavu na výkon väzby v Košiciach. Zrejme preto sa rodina pani Tatiany rozhodla požiadať o pomoc práve príbuzného, ktorý v tomto meste žije. Invalidný dôchodca Jozef Š. sa podujal, že pre pani Tatianu zabezpečí advokátku. Mal to byť on, čo oslovil JUDr. Janu G. (donedávna pracovala ako vyšetrovateľka), ktorá prijala najprv obhajobu jeho príbuznej, ale neskôr aj jej spoluobvineného Michala R. Približne v tom istom čase vyhľadal Jozef Š. aj prokurátora Vladimíra R.
Podľa obvinenia vyšetrovateľa 27. decembra lanského roka mal Vladimír R. vo svojom rodinnom dome prevziať od Jozefa Š. 100 000 korún. V januári tohto roku odcestoval spolu s Alexandrom Ch. do Humenného za okresným prokurátorom Jurajom G., ktorý vykonával prokurátorský dozor v trestnej veci Tatiany R. a Michala R. stíhaných za porušenie predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru. Dohodli sa s ním, že ako dozorujúci prokurátor prepustí z väzby na slobodu obidvoch obvinených. A to v priebehu 10 až 14 dní od prijatia stotisícového úplatku…
Ako sme sa z dobre informovaného zdroja dozvedeli, všetci obvinení tvrdia, že sa uvedeného konania nedopustili. Košickí prokurátori sa bránia tým, že do trestného stíhania obvinených z pašovania neokolkovaných cigariet nezasahovali. Okresný prokurátor humenskej prokuratúry zas argumentuje, že nikdy nevyhovel žiadostiam Tatiany R. a Michalovi R. o prepustenie z väzby na slobodu. Zdôraznil, že obaja boli prepustení na základe rozhodnutia sudcu Okresného súdu v Humennom na kauciu. Poprel, že by v tejto súvislosti prijal nejaký úplatok a aj to, že by mu ho niekto zo spoluobvinených ponúkol.
Dnes sú to už dva týždne, čo sudkyňa Okresného súdu v Nitre vzala štvoricu obvinených do väzby. Odvtedy neprenikla na verejnosť žiadna informácia o tom, či budú naďalej stíhaní vo väzbe, resp. na slobode. Akoby kauza, čo na konci apríla vzbudila taký nezvyčajný rozruch, zaspala. Obvinení môžu podať po uplynutí štrnástich dní od právoplatného rozhodnutia ďalšiu sťažnosť proti väzbe, o ktorej opäť rozhodne súd. V prípade dokázania viny im hrozí z prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody trest odňatia slobody na 2 až 8 rokov za podplácanie je trestná sadzba 1 až 5 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.