minulotýždňovom stretnutí člen občianskeho združenia (OZ) Zachráňme kamzíka a pracovník Správy TANAP Juraj Ksiažek (na snímke hore). "Uplynulá zima bola pre kamzíkov vcelku priaznivá. Napriek tomu, že bola tuhá s dostatkom snehových zrážok, väčšinou fúkal silný vietor, ktorý vyfúkal viaceré miesta. Kamzíky mali dosť možností dostať sa k potrave a veľmi netrpeli. Výsledný monitoring ukazuje, že straty sú minimálne," informoval nás ochranár.
Zima však bola horšia pokiaľ ide o samotný monitoring kamzíčích stád. Kým v lete pôsobila na území Vysokých Tatier celkom päťdesiat dobrovoľníkov, v zime ich bolo iba pár. Podľa J. Ksiažeka, problémom je, že finančné možnosti v rámci projektu Zachráňme kamzíka sú tak nízke a časovo obmedzené, že strážcov nebolo možné udržať v teréne aj v zime. Ochranári však jasne hovoria. Monitoring kamzíka je potrebný počas celého roka, nie iba na jar a v lete.
Začiatkom tohto roka sa začalo blýskať na lepšie časy. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) schválilo v januári na projekt 18,5 milióna korún. Ide o prostriedky na štyri roky. Podľa koordinátora monitorovacej oblasti stred Juraja Švajdu (na snímke dolu), však peniaze nebudú uvoľnené naraz. "Ročne dostaneme zhruba štyri milióny korún," prízvukuje ochranár.
Vlnu nevôle v ochranárskych kruhoch vyvolal fakt, že milióny na záchranu kamzíka boli pridelené Správe TANAP-u. To sa nie veľmi páčilo najmä pracovníkom ochrany prírody zo Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo pôdohospodárstva. Vedenie ŠL TANAP sa aj pred novinármi vyjadrilo, že s týmto krokom nesúhlasia. J. Švajda vysvetľuje: "Neviem, prečo by tu mal nastať nejaký problém. ŠL TANAP dostávajú na ochranu prírody ročne od svojho zriaďovateľa 65 miliónov korún. Nám ministerstvo poskytlo určitú sumu. Chápem, že časť pracovníkov ŠL TANAP pôsobí v rámci projektu a sú aj členmi OZ. ŠL TANAP, tak ako niekoľko ďalších organizácií na tomto projekte iba participujú, ale keďže fond životného prostredia sa zrušil, financie prišli priamo zo štátneho rozpočtu, kapitoly životného prostredia," konštatoval koordinátor.
J. Ksiažek upozorňuje, že v programe na tento rok je pamätané na všetkých, vrátane ŠL TANAP.
Problém však má aj Správa TANAp-u. Peniaze z ministerstva ešte "nedorazili". Ochranári zatiaľ nemôžu organizačne zabezpečiť monitoring na ďalšie obdobie. "Všetko závisí od toho, kedy sa dozvieme, koľko peňazí, od kedy a hlavne akým spôsobom budeme môcť čerpať. Je to aj problém pracovno-právno-ekonomických vzťahov. Skrátka musíme čakať," dodal J. Ksiažek.
Nemilou skutočnosťou, ktorú je potrebné v tejto súvislosti zobrať na vedomie je fakt, že všetky subjekty participujúce na projekte čakajú na vymenovanie koordinačnej rady. Tú sa MŽP pokúša vymenovať už rok. Juraj Švajda prízvukuje, že ide o zbytočne stratený rok. "Na vine je systém. Niektoré kroky musí riešiť ministerstvo, čo je zbytočné. Na lokálnej úrovni predsa lepšie vieme, čo máme robiť. Chápem, že MŽP má aj iné starosti a netvrdím, že tento problém nechce riešiť," zdôraznil ochranár.
Projekt zachráňme kamzíka združuje niekoľko ochranárskych subjektov. Okrem Správy a ŠL TANAP-u na ňom participuje aj OZ Zachráňme tatranského kamzíka a nezisková organizácia A-projekt z Liptovského Hrádku. Jeho cieľom je v prvom rade zachovať existujúci stav kamzíčej populácie, ako aj uchovať ich prirodzené biotopické rezervácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.