Nemeckom. Asi 500 pozvaných hostí z oboch strán prišlo "na graničku" s cieľom stretnúť starých priateľov, zaspomínať na niekdajšie Dni družby, či ochutnať niektorú zo špecialít slovenskej a ukrajinskej kuchyne. Zo Slovenska prišli na hranicu predstavitelia štátnej správy a samosprávy z deviatich okresov Prešovského a Košického kraja, ukrajinskú stranu reprezentovali zástupcovia Zakarpatskej, Ľvovskej a Novofrankovskej oblasti a ďalších 13 rajónov a štyroch miest. V kultúrnom programe vystúpil folklórny súbor Zemplín, detský súbor z Ukrajiny a hudobno-zábavná skupina Drišľak.
"Toto nie je oživovanie starých tradícií. Chceme budovať nové vzťahy medzi dvoma susednými národmi, ktoré majú spoločnú nielen históriu, ale žili tiež vo viacerých spoločných štátnych útvaroch," myslí si jeden z hlavných organizátorov stretnutia národov vo Vyšnom Nemeckom, prednosta Okresného úradu v Sobranciach Peter Stanko. Ako dodal, impulz založiť novú tradíciu vyšiel od ľudí a verí, že podobná tradícia bude pokračovať.
Aj napriek snahe zlepšiť vzájomné slovensko-ukrajinské vzťahy, situáciu na hranici a okolí stále komplikuje vízový režim s Ukrajinou. Ako uviedol P. Stanko, "vízový režim negatívne ovplyvnil aj organizáciu tohto stretnutia". Žiadnych zmien v otázke víz sa však v najbližšej dobe nedočkáme. Pre náš denník to potvrdil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Fígeľ, ktorý bol tiež jedným z účastníkov stretnutia národov na hranici. "Nevidím dôvod na prehodnotenie vízového režimu s Ukrajinou. Jedným z dôvodov jeho zavedenia bola príprava Slovenska na vstup do EÚ a k tomuto rozhodnutiu by aj tak muselo prísť najneskôr na budúci rok. Prijímanie opatrení, súvisiacich s bezpečnostnými požiadavkami EÚ v súvislosti so vstupom našej krajiny do únie však znamená pozitívum aj pre Ukrajinu. V skutočnosti sa vlastne Európska únia približuje Ukrajine prostredníctvom Slovenska. Naše začlenenie do EÚ je šancou v budúcnosti pre našich východných susedov. Ak mi dvere do Európy neotvoríme, šance Ukrajincov budú minimálne".
Stretnutie dvoch susedných národov na hranici sa nieslo hlavne spoločenskej a kultúrnej rovine. Chýbali však zástupcovia silných podnikateľských skupín z oboch krajín. "Je dobré, keď sa ľudia stretnú a zabavia sa. Treba tu však pozvať tiež podnikateľov z Ukrajiny a Slovenska. Potom prinesú podobné akcie oveľa výraznejší, ekonomický efekt", uviedol pre náš denník ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Olexandrovyč Rylač.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.