rozdielu, všetky mláďatá sú veľmi citlivé na vyrušovanie človekom. Platí to o srnčatách, jelenčatách a o všetkých operencoch.
"Pri náhodnom náleze mláďaťa pri hniezde alebo nore a v lese by sme mali byť opatrní. Sú to len zdanlivo opustené jedince. Napríklad jelenice si svoje mláďatá počas dňa na určitý čas "odkladajú" a nechávajú samé, pretože sa potrebujú napásť," hovorí pracovník Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
To isté platí o práve vyletených vtáčencoch, ktoré sú bez rodičov. Ešte dobre nelietajú, ale ich rodičia sa skrývajú blízko nich a pravidelne ich kŕmia dovtedy, kým nie sú schopné samostatného života.
"Mnohí ľudia si myslia, že slabo lietajúce vtáčatá sú opustené a berú si ich domov. Robia však chybu, pretože vychovávať mláďatá väčšiny vtákov dokážu iba ich vlastní rodičia, ale nie človek," dodáva Miroslav Saniga.
Opatrní v týchto dňoch by mali byť aj motoristi, prechádzajúcimi autami po cestách, ktoré vedú lesnými komplexami, okolo lúk a polí. Stretnutie s neskúseným mláďaťom môže byť osudné pre jedného i druhého. Pritom v žiadnom prípade nemusí ísť o úmysel.
"Pri svojej práci som sa nestretol s prípadom, aby ľudia zobrali mladé vtáča alebo srnča a vychovávali ich doma alebo im úmyselne ublížili. Vylúčiť to však nemôžem. Môžem však povedať, že naši ľudia sú v tomto smere tolerantní a citliví," hovorí o svojich skúsenostiach so vzťahom Zemplínčanov k mladej zveri ornitológ, odborný pracovník Zemplínskeho múzea v Michalovciach Štefan Danko.
Ku škodám najčastejšie dochádza pri poľnohospodárskych prácach a pri bežnej práci v lesoch. Obdobie tohtoročnej nidácie však odhalilo nové, zarážajúce skutočnosti.
Vo svete živočíšnej ríše Zemplína sa Štefan Danko pohybuje už tridsať rokov. Dôverne pozná Národnú prírodnú rezerváciu (NPR) Senné - rybníky a jej operených obyvateľov. Sleduje vývoj vtáčej populácie na jej území a žiaľ, na základe poznatkov dospel k nepríjemnému poznaniu.
"V tomto roku som spozoroval, že situácia v hniezdení vtáctva v NPR je najhoršie za ostatných tridsať rokov. Neviem si to ešte dostatočne vysvetliť, ako k tomu došlo. Faktom je však to, že priamo na území rezervácie a v jej blízkom okolí došlo ku stretu rôznorodých záujmov, ktoré sa negatívne podpísali na tomto stave," konštatuje Štefan Danko.
Práve na 213-hektárovom území NPR Senné - rybníky, majú vtáky najhoršie podmienky na hniezdenie. Nachádza sa v tesnej blízkosti rybníkov, ktoré vlastní podnikateľský subjekt. Kým sa ten snaží o ekonomicky výhodnú činnosť a rybníky čistí, pôvodná vegetácia na území NPR vymiera a nahrádza ju taká, ktorá nie je vhodná na hniezdenie. Budúcnosť vtáčieho osadenstva NPR Senné rybníky je ohrozená.
"Tolerancia ľudí v žiadnom prípade nemôže nahradiť legislatívne medzery v ochrane prírody. Prírodné bohatstvo, vrátane zvierat, na území Slovenska patrí štátu. Ten sa však neraz správa pri jeho udržiavaní veľmi macošsky," dodáva záverom Štefan Danko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.