situáciou, keď si mnohí z rodičov jednoducho nemôžu dovoliť zaplatiť svojim ratolestiam školskú stravu. V súvislosti s prechodom základných škôl na právnu subjektivitu však vyvstane ďaľší z problémov. Je celkom možné, že dôjde k zrušovaniu školských jedální, či zlučovaniu škôl.
"Ide o obrovský problém. Podľa zákona sa musí v školskej jedálni stravovať minimálne 50 žiakov, aby sme mohli variť. V opačnom prípade nie je prevádzka kuchyne rentabilná. My žiaľ literu zákona naplniť nevieme, žiaci o stravovanie záujem nejavia," hovorí riaditeľ Špeciálnej základnej školy na Inžinierskej ulici PhDr. Karol Fízeľ. Ako dodal, základné školy prejdú od 1. 7. 2002 pod krídla magistrátu a v tejto súvislosti je predpoklad redukcie jedálni viac než reálny.
"Viete, na našej škole máme veľa detí z mentálnym a fyzickým postihom. Chce to osobitý prístup vo všetkom a my im jednoducho musíme zabezpečiť stravu, pokiaľ o ňu prejavia záujem. Máme síce len 11 stravníkov, to však súvisí s ekonomickou silou rodičov, veď ešte pred niekoľkými rokmi chodili na obedy všetci. Pokiaľ však nenaplníme normu, nedostaneme peniaze na pracovníčku, ktorá to má všetko zabezpečiť. Hľadáme preto náhradné riešenia. Dohodol som sa teda s riaditeľom základnej školy na Považskej ulici, že počnúc budúcim školským rokom zabezpečíme stravovanie v ich školskej jedálni," vysvetľuje K. Fízeľ.
Podobná situácia je aj na Základnej škole na Luniku IX, kde má riaditeľ Fízeľ sedem elokovaných tried, len torzo žiakov však využíva služby jedálne. "Obed v súčasnosti vyjde mesačne na 400 korún, avšak pri neustálom raste cien energií dnes nevie nik garantovať, že sa opäť táto suma nevyšplhá. Začína sa raziť trend, že škola nie je povinná zabezpečiť stravovanie žiakov, vraj sú na to vhodné aj iné subjekty."
Keďže po prechode školstva pod správu obcí dôjde k financovaniu ich prevádzky podľa počtu žiakov, pravdepodobne sa budú školy zlučovať. "Na Sídlisku KVP je momentálne päť škôl, nie sú plne vyťažené a to znamená, že na prevádzku nedostanú plný rozpočet. Začne sa teda boj o žiaka, školy sa budú musieť zlúčiť a tie, ktoré žiakov mať nebudú, sa jednoducho zrušia. Pôrodnosť klesá, školákov je nedostatok. Nový systém financovania teda poriadne premieša situáciu v školstve."
Čo sa však stane s budovami, či vybavením jedální, ktoré budú zrušené? "Ťažko povedať, všetci o probléme vedia, zatiaľ je však ticho pred búrkou. Do konca roka sa uvidí, aký finančný prínos budú mať školy pre obce."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.