pravdepodobný, všetko je však podľa jeho vyjadrenia vo vývoji. Bude však môcť byť prijatá podľa neho len za predpokladu, ak bude spĺňať tak ekonomické a vojenské, ako aj politické kritériá, povedal.
"NATO nechce diktovať krajinám, koho majú alebo nemajú voliť. Slovensko je slobodná krajina, vaši ľudia majú právo rozhodnúť sami," uviedol v relácii Televízie Markíza Na telo. Alianciu prirovnal ku klubu, ktorý má právo povedať, akých členov chce mať medzi sebou. Má však aj povinnosť povedať každému, kto sa chce do klubu dostať, aké sú kritériá členstva.
Veľmi dôležitým kritériom je podľa bývalého poradcu amerického exprezidenta Jamesa Cartera pre otázky národnej bezpečnosti Brzezinského úplné rešpektovanie ústavných postupov, podriadenie sa aj najvyšších štátnych úradníkov zákonu, nezneužívanie tajných služieb na osobné či politické účely. Krajina musí mať bezpečnostné zložky a výzvedné služby, ktorým možno plne dôverovať a zveriť im aj veľmi dôležité a citlivé tajomstvá NATO, dodal.
Celý proces ďalšieho rozširovania aliancie označil politológ za otvorený. V súčasnosti prebieha debata, ktoré krajiny by sa mali prijať, či dve stredoeurópske - Slovensko a Slovinsko, tri pobaltské - Litva, Lotyšsko a Estónsko, alebo dve juhovýchodné - Rumunsko a Bulharsko.
V súvislosti so zmenou rétoriky HZDS-ĽS a jeho otvoreným hlásením sa k orientácii SR na európske a transatlantické štruktúry Brzezinski povedal, že "slová sú dôležité, ale nie sú ešte realitou, preto bude aliancia opatrná". Podľa neho sa doteraz nepotvrdil názor expremiéra Vladimíra Mečiara, že v minulosti existovala strategická dohoda týkajúca sa vylúčenia SR z prvej vlny rozširovania len preto, aby NATO urobilo dobre Rusku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.