rozvodných energetických podnikov (REP). Ako pre agentúru SITA povedal poslanec za KDH Július Brocka, argumenty ministerstiev privatizácie a hospodárstva rozptýlili obavy hnutia. KDH minulý týždeň vetovalo rozhodnutie vlády o predaji REP. Z tohto dôvodu včera rokovali koaliční ekonómovia.
KDH okrem nespokojnosti s výškou ponúk za 49-percentné podiely v troch REP malo obavy aj z toho, že budúci investori budú na Slovensko dovážať svoju prebytočnú produkciu elektriny. Hnutie tiež žiadalo ďalšie informácie o ponukách na privatizáciu Západoslovenskej energetiky (ZSE). Svoju nespokojnosť s odporúčaním výberovej komisie totiž prezentovala rakúska spoločnosť EVN, ktorá mala za minoritný podiel v ZSE ponúknuť 351 mil. eur, čo je podľa neoficiálnych informácií o 21 mil. eur viac ako ponuka víťaznej nemeckej spoločnosti E.ON.
Ako agentúre SITA potvrdil hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva, všetky tri návrhy na predaj minoritných podielov v REP vybraným investorom predloží ministerstvo v stredu na rokovanie vlády.
V tendri na predaj 49 % akcií a.s. Východoslovenská energetika (VSE) za najlepšiu označila komisia ponuku, ktorú predložila nemecká firma RWE Plus zastrešovaná koncernom RWE AG so sídlom v Essene. Ďalšími kandidátmi na vstup do VSE boli česká spoločnosť ČEZ, francúzsky gigant Electricité de France (EdF) a taliansky podnik E-Noi.
Na základe odporúčania komisie by sa nadobúdateľom 49-percentného podielu v tretej distribučnej spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE) mala stať francúzska spoločnosť EdF. Okrem francúzskeho podniku podala záväznú ponuku na privatizáciu 49 % SSE aj talianska firma E-Noi.
Ponúknutá cena podľa ministerky Machovej vo všetkých troch prípadoch prevýšila ocenenia podniku vykonané ešte pred podaním ponúk. Celková suma výnosov za predaj akcií by mala dosiahnuť približne 25 mld. Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.