Pre Šarona je to vážna porážka, pretože sám výboru prijatie takejto rezolúcie neodporúčal. Väčšina delegátov - v pomere 59:41 percentám pri 669 odovzdaných hlasoch - však na zasadaní v Tel Avive prijala návrh expremiéra Benjamina Netanjahua. "Rešpektujem každé demokratické rozhodnutie ústredného výboru," povedal Šaron predtým, ako za piskotu odišiel z rokovacej miestnosti.
Izraelský premiér delegátom navrhoval, aby stanovisko k palestínskemu štátu odložili. Mier na Blízkom východe je podľa neho možný po skončení útokov militantných Palestínčanov a politických reformách palestínskej spoločnosti, justície a ekonomiky. Šaron opakovane podporil vznik samostatného palestínskeho štátu po uskutočnení mierových rokovaní.
"Každé rozhodnutie, ktoré dnes prijmeme, bude pre štát Izrael nebezpečné a zvýši medzinárodný tlak na nás," povedal Šaron vo svojom 20-minútovom prejave.
Netanjahu, ktorý hovoril pred Šaronom, žiadal vo svojom vystúpení od členov ústredného výboru jednoznačné nie k palestínskemu štátu a vyslovil sa za vyhostenie Jásira Arafata.
Palestínsky vodca Jásir Arafat vyjadril ochotu akceptovať existenciu štátu Izrael. "Dúfame, že budeme mať nezávislý palestínsky štát bok po boku s Izraelom," povedal Arafat v noci navčera v rozhovore pre televíznu stanicu CNN. Arafat zdôraznil, že územie, ktoré zaberá Izrael a palestínska autonómia, je "svätou zemou" pre Židov, kresťanov a moslimov. V nezávislom palestínskom štáte bude miesto pre vyznávačov všetkých týchto náboženstiev.
Na margo útokov radikálnych Palestínčanov Arafat povedal, že nad týmito skupinami nemá kontrolu. Posťažoval sa, že sa pokúšal zistiť, kto je za útoky zodpovedný, ale Izrael mu ani na opakované žiadosti neposkytol žiadne informácie. V tejto súvislosti zdôraznil, že odsudzuje akýkoľvek samovražedný útok na izraelských civilistov.
Najvyšší palestínsky predstaviteľ včera ráno po prvý raz za viac ako päť mesiacov opustil Ramalláh a odletel do Betlehema, kde si pozrel Baziliku Narodenia Pána, v ktorej sa 39 dní ukrývalo 123 Palestínčanov pred izraelskými vojakmi.
Z Betlehema potom pokračoval Arafat po svojej okružnej ceste po západnom brehu Jordánu do Džanínu. Arafat však odišiel z Džanínu bez toho, aby navštívil palestínsky utečenecký tábor v meste. Palestínska strana Arafatov krok nijako oficiálne nevysvetlila, člen palestínskeho parlamentu za Džanín Džamal Šattí však pripísal zrušenie návštevy palestínskeho vodcu v utečeneckom tábore na vrub "neporiadku", ktorý tam panuje. Podľa miestneho predstaviteľa organizácie Fatah Najifa Swajtata boli Palestínčania Arafatovým krokom sklamaní, lebo si veľmi želali, aby tábor navštívil a prehovoril tam.
Izraelskí vojaci zastrelili včera ráno v Betleheme jedného Palestínčana. K incidentu došlo pri cestnej zátarase pri jednom vstupe do Betlehemu na západnom brehu Jordánu. Podľa izraelskej strany začal Palestínčan strieľať na vojakov židovského štátu a dvoch z nich zranil. Pri nasledujúcej prestrelke bol útočník zastrelený.
Autor: Tel Aviv/Džanín/Ramalláh/Betlehem (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.