hospitalizácií. Na Slovensku azda niet zdravotníckeho zariadenia, ktoré by bolo so zmluvou s najväčším zmluvným partnerom, Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, spokojné. Tá si totiž objednala oproti minulému roku o dvadsať i viac percent výkonov menej, pritom už vlani nemocnice vďaka prospektívnemu rozpočtu živorili. Podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP 1 v Košiciach je na tom s financovaním najhoršie Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, ale objednané výkony tiež nepostačujú pre potreby gynekologicko-pôrodníckej kliniky, neurochirurgie, kardiochirurgie, perinatologického centra a ďalších odborne a finančne náročných pracovísk.
"Dá sa naplánovať počet operácií žlčníka, ale naozaj nepochopím, ako si môže niekto objednávať počet pôrodov alebo infarktov. Nedajú sa naplánovať ani závažné úrazy, limit pre anestéziológiu je čosi nepredstaviteľné. Rovnako ako limity na výkony, ktoré robíme buď ako jediní, alebo je kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti u nás na najvyššej úrovni," hovorí riaditeľ FNsP MUDr. Róbert Roland, podľa ktorého v uplynulých šiestich rokoch v tomto zdravotníckom zariadení klesol priemerný ošetrovací čas na alebo dokonca pod celoslovenský priemer. Naopak v ostatných rokoch výrazne stúpli náklady nemocnice na lieky, predovšetkým diagnostiká a špeciálny zdravotnícky materiál, čo má súvisieť najmä s uvedením invazívnej kardiológie do prevádzky.
Ďalšie zvyšovanie výdavkov súvisí so mzdami. V minulom roku sa totiž plošne zvyšovali platy zdravotníckych pracovníkov a tento rok vstúpil do platnosti zákon o verejnej službe. Realizuje sa tiež vyrovanávanie platov školských pracovníkov.
Ako riaditeľ poznamenal, Všeobecná zdravotná poisťovňa si objednala napríklad na Klinike anestéziológie a inenzívnej medicíny FNsP iba desať hospitalizácií do mesiaca, kým reálne prijmú na tomto pracovisku pacientov štyrikrát viac. Ako nám upresnila primárka MUDr. Monika Grochová, v apríli ošetrili na klinike 27 poistencov VšZP, vlani ich bolo celkovo 490.
Obdobná je situácia je na gynekologicko-pôrodníckej klinike FNsP. Hovorí primár MUDr. Jozef Posluch: "Všeobecná zdravotná posiťovňa si u nás objednala osemdesiat výkonov mesačne, kým v apríli sme ich zrealizovali 107. Z toho dvadsaťtri bolo pôrodov, zvyšok boli akútne operačné zákroky, zhubné nádory a rôzne malé operácie, z ktorých väčšina sa nedala odložiť. Žiaľ, na systém objednávok prešli aj ďalšie zdravotné posiťovne, limity na nasledujúce mesice nám už stanovili všetky okrem Sidérie. Berú si pritom príklad zo všeobecnej, napríklad Spoločná zdravotná si ich objednala 47, kým v apríli sme ošetrili až 82 ich poistencov."
Podľa slov riaditeľa FNsP bol daný pokyn všetkým vedúcim pracovníkom, aby sledovali podrobnejšie tieto informácie. Vedenie nemocnice totiž potrebuje dostatočné podklady pre jednanie s VšZP, pretože po prejdení druhého štvrťroka má nasledovať spoločné jednanie, na ktorom sa systém objednávania výkonov prehodnotí. Po jednom mesiaci ale možno skonštatovať, že množstvo objednaných výkonov jednotlivým pracoviskám nestačí. Vôbec prvé, ktoré v "novej" nemocnici prejavilo nespokojnosť bolo oddelenie kardiochirurgie. Už začiatkom apríla poukazovali jeho pracovníci na absurdnosť takéhoto objednávania a po mesiaci konštatujú, že sa ich slová naplnili.
"V minulom roku sme odoperovali v priemere šestnáť pacientov Všeobecnej zdravotnej do mesiaca, preto si poisťovňa od nás objednala štrnásť operácií mesačne. V apríli však potrebovalo kardiochirurgický výkon rovných dvadsať poistencov VšZP, vo väčšine prípadov šlo o ischemickú chorobu srdca. Nemohli sme povedať pacientom s touto diagnózou, aby šli domov a počkali do ďalšieho mesiaca... Väčšina našich pacientov sa nedá odmietnuť a zdravotná poisťovňa to musí akceptovať. Ak na zdravotnú starostlivosť nemá dosť peňazí, nech to povie občanom priamo a neskrýva sa za vyjadrenia, že nejde o žiadne ohrozenie zdravia," zareagoval v tejto súvislosti primár oddelenia kardiochirurigie MUDr. Michal Hulman.
"V susednom Česku či Maďarsku zrealizovali vlani cez šesťsto kardiochirurgických výkonov na milión obyvateľov. Na východnom Slovensku žije asi poldruha milióna ľudí a približne milión tvoria poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Sme jediným kardiochirurgickým pracoviskom v tomto regióne a táto poisťovňa si od nás objednala menej ako 170 výkonov ročne na milión obyvateľov. Nechápeme takúto regresiu, je naozaj neúnostná. Nikto zdravý si predsa nedá z pasie operovať srdce," vysvetľuje ďalej MUDr. Hulman.
Ako dodáva, ostatné zdravotné poisťovne dokopy si na zvyšných 500-tisíc obyvateľov východného Slovenska objednali pätnásť kardiochirurgických výkonov do mesiaca. Teda v prepočte dvakrát toľko ako VšZP. Ak bude podľa Hulmana táto škrtiť limity aj v nasledujúcich rokoch, môže sa stať, že si za päť rokov neobjedná žiaden...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.