ruší dodávku tepla a teplej úžitkovej vody s platnosťou od prvého septembra tohto roku. Ako dôvod vypovedania zmluvy uvádza MPBHS nehospodárnosť dodávok tepla.
Riaditeľ Gabriel Sikorjak v liste okrem iného píše, že podnik by mohol byť v dôsledku nehospodárneho nakladania s teplom sankcionovaný. Nájomníci niektorých bytov si tak musia zabezpečiť vykurovanie svojho domova na vlastné náklady.
V tejto súvislosti došlo k paradoxnej situácii v takzvanom "šesťdomčeku" na Mierovej ulici, kde býva aj sám riaditeľ MPBHS. Z desiatich bytov v dome je už sedem odpojených, vrátane bytu riaditeľa. Zvyšní traja nájomníci dostali výpovede.
František Tarnóczy, jeden z tých, ktorí sa neodpojili nevie, čo bude robiť. "Keď sa pán riaditeľ "odpájal" nepýtal sa nás, či sa chceme z centrálneho zdroja tepla (CZT) odpojiť aj my. Čakali sme, čo sa bude ohľadom tepla robiť. Teraz nám posiela výpovede. Mal nás upozorniť na to, čo sa chystá. Do nového vykurovacieho systému musím investovať najmenej 50-tisíc korún, ak nie viac," hovorí rozhorčene nájomník. Dodáva, že práve riaditeľ patril k hlavným iniciátorom budovania individuálneho vykurovania v tomto dome.
Jeho finančná situácia nie je až taká zlá. Na nový kotol, rozvody a inštaláciu má ušetrené. Horšie je to s jeho dvoma spolubývajúcimi. Tí patria medzi menej majetnejšie vrstvy obyvateľstva. Jeden z nich je dôchodca, ďalší nezamestnaný občan. Na vlastné kúrenie jednoducho nemajú.
Šéf MBPHS ale bráni seba i podnik. "Z pohľadu MPBHS je vykurovanie troch bytov maximálne neekonomické. Podnik si vypočítal, že náklady na vykurovanie menšieho množstva bytov v bytovom dome, kde je väčšina obyvateľov odpojená od CZT sú skoro dvojnásobné. To, že som bol iniciátorom odpájania nie je pravdou. Odpojil som sa ako posledný, pretože som bol nútený. Moji susedia už boli totiž odpojení. Navyše, všetci nájomcovia bytov mi podpísali súhlas," konštatuje G. Sikorjak.
Obyvatelia spomínaného domu sú navyše postihnutí dvakrát. Mesto už totiž nebude dávať občanom súhlasné stanovisko k odpájaniu sa z CZT. Podľa informácií z Mestského úradu (MsÚ) vo Svite v prípade nášho "šesťdomčeka" bola udelená výnimka. G. Sikorjak tvrdí, že mesto ani MPBHS nechce nechať týchto občanov bez tepla. "V utorok (dnes - pozn. redakcie) budeme tento problém riešiť v komisii pri MsÚ. Osobne som so všetkými zainteresovanými hovoril. Dvaja si chcú nainštalovať vlastné vykurovacie zariadenia. Ten jeden byt nie je v podstate ani bytom, lebo vznikol prestavaním jedného bytu na dva, ale ten tiež doriešime. Možno by sa tam aj napriek nedostatku priestoru vybudovať malá výmenníková stanica," prisľúbil riaditeľ.
Dobudovanie kvalitného centrálneho vykurovania mesta Svit je jednou z kľúčových úloh primátora Svitu Milana Fecka (na snímke). To sa mu aj podarilo potom, čo sa mesto dohodlo so strategickým investorom, dcérskou firmou akciovej spoločnosti Chemosvit, Energochemom. Ten by mal vybudovať nový systém dodávok tepla na báze horúcej vody do nastávajúcej vykurovacej sezóny. Mnoho bytov v meste je však už od systému odpojených, čo robí vrásky tak na tvárach predstaviteľov Energochemu, tak vedenia mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.