závlahovú vodu sú iba na13 365 hektárov. "Sme schopní dodať našim zmluvným partnerom oveľa väčšie množstvo závlahovej vody ako je požadovaných 2,3 milióna kubíkov. Na tento rok sme uzatvorili kontrakty s 23 odberateľmi závlahovej vody, čo je veľmi málo z objemu, ktorý máme k dispozícií," hovorí riaditeľ michalovského závodu PBaH Valent Kožuch.
Obidve strany, poľnohospodári a vodohospodári, v tejto oblasti síce spolupracujú, ale problém efektívnejšieho využitia závlahovej vody spočíva hlbšie. "Závlahový systém, čerpacie stanice, kanály a potrubia sú z nášho pohľadu funkčné. Oveľa horšia je situácia s technickými detailami závlahovej sústavy. Na ich opravu nemajú poľnohospodári finančné prostriedky a preto neslúžia svojmu účelu," dodáva Valent Kožuch.
Jednoduchšie sa dá povedať, že detaily, koncové zariadenie, najmä z farebných kovov, rozkradli v minulých rokoch neznámi páchatelia a súčiastky skončili vo výkupniach železného šrotu.
Závažným momentom zavlažovania je kvalita závlahovej vody. V 19 monitorovacích profiloch na hlavných tokoch Východoslovenskej nížiny (VSN) kvalita vody zodpovedá piatej, najhoršej triede Slovenskej technickej normy (STN) 757221, ako veľmi silne znečistená. Najviac, až 61 zo všetkých 102 zistených prekročení imisných limitov, súčasne s najhorším dopadom na kvalitu povrchových vôd, bolo v skupine ukazovateľov mikrobiologického znečistenia.
Veľký vplyv na biologické znečistenie vôd majú fekálie. Tie sa do vody dostávajú nedostatočným odkanalizovaním, absenciou čistiarní odpadových vôd a priamym vypúšťaním odpadových vôd do tokov alebo podložia. "Žiaľ, taký je súčasný stav. Poľnohospodári majú k dispozícii výsledky rozborov vody, ktorú im ponúkame na zavlažovanie. Na ich základe sa môžu sami rozhodnúť, na akú plodinu ju použijú," konštatuje na záver Valent Kožuch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.