policajný viceprezident Jaroslav Spišiak. K odloženým prípadom patrí aj financovanie prestavby Mečiarovho penziónu Elektra.
Naša redakcia získala dokumenty, z ktorých vyplýva, že prestavba Elektry a okolia mohla stáť 41 miliónov. Dodávateľské práce platil Vladimír Mečiar v hotovosti na účet podnikateľa Jána Ďuriša.
Ďuriša finančná polícia vypočula potom, čo jej banka oznámila neobvyklú obchodnú operáciu. Podnikateľ povedal, že peniaze mu dal JUDr. Vladimír Mečiar a finančná polícia prípad uložila s tým, že sa nepotvrdilo podozrenie zo spáchania trestného činu. Požiadala daňový úrad o kontrolu a tým sa vec pre ňu skončila.
"Podľa všetkého nevykonali všetky úkony, ktoré mali," hovorí dnes Spišiak. Prečo polícia nič nerobila, skúma teraz kontrolná skupina.
Finančná polícia má ako jediná právo dozvedieť sa bankové tajomstvo pred začatím trestného stíhania. Iný útvar sa preto nemohol prípadom zaoberať. "Až teraz, keď prišlo k zmene vedenia, prebieha kontrola takýchto prípadov," povedal Spišiak.
Banky musia neobvyklé obchodné operácie hlásiť. Všetkými hláseniami sa zaoberá odbor finančného spravodajstva. Riaditeľ finančnej polície potom rozhodne, ktorý útvar prípad preberie. Keď Mečiar platil obrovské sumy za stavebné práce, bol riaditeľom finančnej polície Jozef Stieranka.
Stieranku, ktorý neprešiel previerkami Národného bezpečnostného úradu, vo funkcii vystriedal bývalý vyšetrovateľ Odboru obzvlášť závažnej trestnej činnosti Július Molnár. Ten včera poslal svojho zástupcu Petra Godočíka na kontrolu do Trenčína, kde mal tamojší odbor finančnej polície prípad pred dvoma rokmi na starosti.
Finančná polícia okrem oznamov z banky a ďalších subjektov koná aj na základe vlastných informácií.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.