rekordných 203 bodoch. Politici majú obavy, že parlament toľko práce nezvládne a rozhodli sa dať prednosť vládnym návrhom zákonov, ktoré súvisia so vstupom Slovenska do Európskej únie.
"Zisťovali sme štatistiky schôdzí od novembra 1989 a ani jedna nemala toľko bodov," hovorí podpredseda Národnej rady Pavol Hrušovský. Z návalu práce na poslednú chvíľu viní Hrušovský ministrov: "Využili poslancov, aby na poslednú chvíľu predložili do parlamentu tie návrhy zákonov, ktoré nestihli pripraviť v riadnom legislatívnom procese."
Občianska konzervatívna strana považuje za nezodpovedné odsúvanie poslaneckých návrhov zákonov za vládne. Navrhne, aby jej predlohu druhého piliera dôchodkovej reformy prerokoval parlament ako prvý bod hneď po zákonoch nevyhnutných pre prístupový proces s Európskou úniou.
Hrušovský poznamenal, že je na snemovni, aké poradie bodov programu odhlasuje, ale myslí si, že by mala prebrať všetky body, aby na stole nezostalo priveľa otvorených zákonov.
Situáciu môže skomplikovať aj predvolebná atmosféra. Mnohí poslanci už vedia, že ich politické strany nezaradili na kandidačnú listinu, prípadne že obsadia len nevoliteľné miesta. Prácu parlamentu by mohli preto brzdiť tým, že neprídu na rokovanie.
Poslankyňa HZDS Katarína Tóthová hovorí, že bohatý program schôdze "veští zvýšenie už existujúceho chaosu". Podľa nej sa také množstvo paragrafov dá ťažko čo len prečítať, nieto ešte zodpovedne posúdiť. Dôvod vidí v zle organizovanej príprave legislatívy.
Tóthová by nebola rada, keby sa prijali zákony, ktoré by bolo treba opravovať: "Už by sme boli tak blízko pred voľbami, že by ich parlament nemohol opraviť."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.