pre pacientku v ohrození života, pričom z ústavnej lekárni im dodali iba desať ampuliek, čo nebolo postačunúce množstvo. Situáciu zachránili lekári nákupom kalcia v bežnej lekárni...
"Tridsaťročnú pacientku s komplikáciou po operácii štítnej žľazy k nám preložili v stredu a v priebehu krátkeho času sa jej zdravotný stav výrazne zhoršil. Nebolo postačujúce podať jej vápnik v tabletkách, preto sme zháňali intravenózny. No z ústavnej lekárne nám poskytli iba jedno balenie, teda desať ampúl, pričom pri tak závažnom stave je potrebné aplikovať ich i dvadsať-tridsať denne," vysvetľuje prednosta II. Internej kliniky Prof. MUDr. Dušan Trejbal.
Pripúšťa, že na niektorých oddeleniach v nemonici vnútrožilné kalcium k dispozícii mali, ale zistiť kde je a presunúť ho včas na interné odelenie nebolo možné. Preto zakúpili liek vo verejnej lekárni. Po aplikácii štrnástich injekcií a ďalšej komplexnej liečbe sa stav 30-ročnej ženy rýchlo upravil k lepšiemu.
"Zháňanie intravenózneho vápnika nesúviselo so zablokovaním účtov nemocnice. Navyše to bol zbytočný poplach, pretože kalcium sme mali v sklade a bolo aj na niektorých oddeleniach. Jednoducho došlo ku komunikačnému šumu," komentoval situáciu riaditeľ FNsP Róbert Roland, podľa ktorého sa nedávno sťahovalo kalcium z obehu kvôli preskúšavaniu, no už je opäť k dispozícii.
Lekári ale poukazujú na to, že presúvanie liekov medzi jednotlivými oddeleniami je každodennou nervydrásajúcou realitou, neraz sa zháňajú i v inej nemocnici. Podľa prednostu D. Trejbala už v minulosti opakovane zháňali inzulín, heparíny či furosemid, indikovaný pri srdcovom zlyhaní. Momentálne je nedostatok glukokortikoidov, synthophilinu (prípravok na liečbu astmy) a tiež spomínaného furosemidu.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.