ministri spravodlivosti SR a ČR Ján Čarnogurský a Jaroslav Bureš.
"S pánom ministrom Burešom sme sa zhodli, že Slovenská a Česká republika jednoznačne odmietajú snahy o akékoľvek kroky smerujúce k dodatočnému zrušeniu Benešových dekrétov," vyhlásil Ján Čarnogurský.
Dodatočné zrušenie dekrétov v dôsledku politického tlaku zo strany susedných krajín by podľa neho znamenalo, že na SR a ČR sa uplatňujú iné kritériá, ako na ostatné členské a kandidátske krajiny Európskej únie. Dekréty stratili účinnosť, ale nestratili platnosť. Práve preto, že stratili účinnosť, nehrozí ich použitie v súčasnosti proti občanom SR a ČR, zdôraznil Čarnogurský. O zrušení dekrétov nedávno hovoril aj maďarský premiér Viktor Orbán, čo malo za následok narušenie spolupráce v rámci Visegrádskej štvorky (V4).
"Som presvedčený, že tá spolupráca bude pokračovať a bude dobrá," dodal v tejto súvislosti Čarnogurský. Toto je len jedna z tém vzájomnej spolupráce krajín V4 a všetky krajiny visegrádskeho zoskupenia majú záujem o rozvoj ďalších vzťahov, zdôraznil.
Medzi ďalšie témy rokovania patrila otázka takzvaných agentov provokatérov, vzdelávanie sudcov a vzťahy justícií Slovenska a Česka. V slovenskom trestnom práve je už zakotvený inštitút špecializovaného agenta polície pre boj proti korupcii a zneužívaniu právomoci verejného činiteľa. Za pomerne prísnych podmienok môže dať sudca povolenie na využitie agenta.
"Máme, dá sa povedať, dobré skúsenosti s týmto inštitútom," dodal Čarnogurský, podľa ktorého sa inštitút nedávno využil napríklad v známych prípadoch korupcie v súvislosti s ministerstvom zdravotníctva, s prokuratúrou. V tejto súvislosti minister Bureš dodal, že Praha sa poučí aj zo skúseností Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.