rieky Slanej. Odhliadnuc od podozrení z porušenia zákona o odpadoch, o vode a všeobecne záväzného nariadenia mesta o nakladaní s odpadmi, ide o morálny trapas. Obzvlášť ak prihliadneme k tomu, že väčšinovým vlastníkom tejto firmy je rakúska spoločnosť Brantner, ktorá sa prezentuje svojím priateľským prístupom k životnému prostrediu.
V kontexte s neúmerne vysokými poplatkami za odpad, ktoré sa stretli s masovým odporom občanov, je to trapas dvojnásobný. Za takéto "príkladné" nakladanie s komunálnym odpadom máme platiť?, kladú si teraz otázku Rožňavčania. Neprofesionálny prístup Rozeka nielen že naštrbil ich dôveru k tejto firme, ale vrhol i tieň podozrenia na oprávnenosť jej nákladov, ktoré sa premietli do výšky poplatkov.
Zdá sa však, že mesto a poslancov tento problém príliš netrápi, i keď je Rožňava spoluvlastníkom firmy, má v nej svojich zástupcov a teda i priamy dosah na jej činnosť. Okrem toho, že nepodporili petíciu proti výške poplatkov, pod ktorú sa podpísalo vyše 1600 signatárov, neboli ochotní sa ani zaoberať nezávislým odborným posudkom, spochybňujúcim kalkuláciu nákladov. Aj keď z posudku vyplýva, že spoločnosť buď hospodári neefektívne alebo narába s príliš veľkým ziskom, samozrejme na úkor peňaženiek daňových poplatníkov.
Logickým konaním mestských poslancov v takejto situácii by mala byť snaha vyjednať čo najnižšiu cenu za odpad. Zatiaľ, čo pochopiteľnou snahou Rozeka a jeho rakúskeho spoluvlastníka je maximalizácia zisku z podnikania. V priesečníku týchto protikladných záujmov, tak ako to pri každom dobrom obchode býva zvykom, je kompromis prijateľný pre obe strany. Z doterajšieho vývinu situácie ale vyplýva pravý opak. Diktát jednej strany, ktorá ťaží zo svojho monopolného postavenia zakotveného v 20-ročnej zmluve na prevádzkovanie odpadového hospodárstva. Takto zabetónovaná zmluva s Rozekom je príkladom obmedzenia voľnej trhovej súťaže blokovaním vstupu konkurenčnej firmy do tohto druhu podnikania. Výsledkom je neefektívna a neprofesionálna práca, deformované ceny a neúmerná finančná záťaž občanov.
Koho záujmy vo firme Rozeko vedenie mesta a poslanci vedome, či nevedome hája, nie je ťažké uhádnuť. Ak ale spoločnosti Brantner napriek veľmi výhodným podmienkam na podnikanie, ktoré jej mesto vytvorilo, záleží na medzinárodnom mene, mala by vo firme Rozeko čím skôr urobiť poriadok a zjednať radikálnu nápravu. Prijaté opatrenia budú pre občanov informáciou, či to myslí vážne, alebo len bez zábran ťaží z neschopnosti volených zástupcov ľudu.
Autor: Alexander BUTINKAY
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.