na ktorom sa majú pretriasať i jej zablokované účty. Keďže verí v jeho pozitívny výsledok, rozhodol sa včera stopnúť krízové opatrenia, ktoré sa v nemocnici medzičasom začali pripravovať.
"Boli sme zo strany ministerstva zdravotníctva uistení, že sa záležitosť prejedná na stredajšom zasadaní vlády, preto sme sa rozhodli krízový scenár zatiaľ odložiť. Dnešné plánované stretnutie s vedúcimi pracovníkmi som preto odvolal a o prípadnom zatvorení niektorých oddelení, pokiaľ vláda nedospeje k pozitívnemu záveru, rozhodneme v závere týždňa. Nechceli sme situáciu zbytočne vyhrocovať, uvedomujeme si, že je to už na ostrí noža," vysvetlil nám včera zmenu svojho postoja Róbert Roland.
Podľa jeho slov si zainteresovaní musia uvedomovať, že rozhodujú o osude najväčšej zo slovenských nemocníc, ktorej služby by východoslovenskému regiónu veľmi chýbali. Aj keď by nebolo reálne zatvoriť zdravotnícke zariadenie ako také, vzhľadom na jedinečnosť niektorých výkonov a kvalitu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti, aj zastavenie prevádzky niektorých oddelení by pacienti z tohto regiónu citeľne pocítili. O aké oddelenia by v prípade nevyriešenia situácie išlo, riaditeľ nechcel konkretizovať. Neprezradil nám dokonca ani ich počet, pretože podľa jeho názoru nie je zatiaľ vhodné tieto veci zverejňovať.
"Aj keď sme pred týždňom odhadli, že nám zásoby liekov a zdravotníckeho materiálu vydržia asi desať dní, na každom oddelení je to individuálne. Niekde sa už začal prejavovať ich nedostatok, riešime to presunom medzi jednotlivými pracoviskami, alebo nákupom z prostriedkov rezervného fondu. Azda najkritickejšia situácia je na oddelení kardiológie, ktoré kvôli absencii špeciálneho zdravotníckeho materiálu nemôže vykonávať invazívne kardiologické vyšetrenia. Tým sa vraciame o niekoľko rokov dozadu, keď sme takéto metódy ešte nevyužívali. V žiadnom prípade však nedochádza k ohrozeniu života či zdravia našich pacientov," konštatoval R. Roland.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.