rokmi vrátil z emigrácie.
"Nikdy sa mi nepodarilo dostať peniaze na to, aby som mohol po dokončení budovy mať čas na prípravu súboru. Naopak, musel som zápasiť s veľkými problémami. Niekoľkokrát sa mi schopný súbor rozpadol, pretože neboli peniaze," povedal Sládek.
Kritizoval pritom ministra kultúry Milana Kňažka, ktorý podľa neho Arénu ignoroval už od nástupu do funkcie. A finančná podpora zo strany rezortu kultúry podľa Sládka tiež chýbala.
Ministerstvo kultúry však s týmito vyjadreniami nesúhlasí. Tvrdí, že práve Aréna sa spomedzi neštátnych divadiel na finančnú podporu sťažovať nemusí.
"Za posledné štyri roky získala Aréna od štátu priemerne podporu 1,5 milióna ročne, čo bolo viac ako väčšina neštátnych divadiel," reagoval hovorca ministerstva kultúry Jaroslav Kolár.
Podľa neho sa nedostatok finančných prostriedkov týka všetkých kultúrnych inštitúcií, všetkých divadiel, nie iba Arény.
Hoci Aréna nie je štátne divadlo, ministerstvo kultúry poskytlo Sládkovi na jeho dostavbu v roku 1998 päť miliónov korún. Na festival Kaukliar šli ďalšie štátne peniaze. Za ostatné štyri roky dostal Sládek na divadlo a festival spolu 6 630 000 korún.
Aj tento rok z programu Pro Slovakia získala na festival 50-tisíc. Navyše divadlo Aréna zároveň každý rok čerpalo do svojho rozpočtu prostriedky od zriaďovateľa, ktorým bol v minulosti Krajský úrad a od 1. apríla ním je Bratislavský samosprávny kraj.
Poslanci parlamentného výboru pre kultúru a médiá včera podľa agentúry SITA vyjadrili sklamanie nad tým, že predstavitelia ministerstva kultúry, ako aj Bratislavského samosprávneho kraja nedokázali vytvoriť podmienky pre zachovanie a rozvoj jedinečného kultúrneho žánru - pantomímy a pohybového divadla v Aréne. Poslanci výboru zároveň vyjadrili uznanie za prínos a účinkovanie Sládka v divadle Aréna.
Autor: hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.