poslanci SNS na vstupné dvere do rokovacej miestnosti pred začiatkom schôdze.
Reagovali tak na Durayove výroky počas predvolebnej kampane v Maďarsku. Pôvodne chcela SNS Durayovi úplne zabrániť vo stupe do budovy parlamentu. Nakoniec sa uspokojili len s tým, že mu okolo jeho poslaneckého kresla omotali reťaz, ktorú k stolu pripútali zámkom. Tým znemožnili poslancovi SMK zaujať svoje miesto.
Keď chceli zamestnanci Národnej rady reťaz odstrániť, poslanci SNS im v tom zabránili. Duray vošiel do rokovacej sály asi s polhodinovým oneskorením, sadol si na najbližšiu voľnú stoličku. Rokovanie ďalej prebiehalo bez incidentov medzi poslancami.
Schválený program obsahuje viac ako dvesto bodov, takéto množstvo slovenský parlament nepamätá. Najdôležitejšie bude schválenie posledných štyroch takzvaných eurozákonov, ktorých schválenie je nevyhnutné pre naše prijatie do Európskej únie. Ich prerokovanie je naplánované hneď na začiatok schôdze.
Niektorí poslanci navrhovali rozšíriť program schôdze, ale neuspeli. Poslanec Viliam Oberhauser navrhol, aby parlament prijal uznesenie, ktorým vyzýva Miklósa Duraya na vzdanie sa poslaneckého mandátu. Predsedajúci schôdze Jozef Migaš o ňom odmietol dať hlasovať s tým, že o takomto návrhu musí najskôr rokovať mandátový a imunitný výbor.
Poslanci nesúhlasili ani s návrhom Anny Malíkovej, aby národná rada vyzvala maďarský parlament na zrušenie zákona o zahraničných Maďaroch a aby sa maďarský parlament dištancoval od otázky otvárania Benešových dekrétov.
Podobne dopadol aj Štefan Zelník, ktorý chcel, aby parlament prijal rozhodnutie o nedotknuteľnosti denacifikačných rozhodnutí, inými slovami Benešových dekrétov. Za jeho návrh sa postavilo 58 poslancov, chýbali mu len tri hlasy.
Poslanci rozhodli aj o zaradení bývalého ministra školstva Milana Ftáčnika do výboru pre vzdelanie, vedu, mládež a šport.
Neochota poslancov priznať majetok neposunula zákon o konflikte
Bratislava - Neuprednostnenie druhého čítania o novom ústavnom zákone o konflikte záujmov, pred bežnými právnymi normami na 60. schôdzi Národnej rady SR, považujú viacerí poslanci za nesprávne. Jeden z jeho autorov Peter Kresák si myslí, že pri hlasovaní sa prejavila nechuť voči povinnosti deklarovať svoje majetky či nezlučiteľnosti medzi navrhovanými funkciami.
Návrh na zmenu poradia zákona predložil predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss. "Je to jeden z pilierov boja proti korupcii v politickom živote," zdôraznil. Podľa jeho slov prijatia zákona sa veľká časť jeho "kolegov - poslancov" obáva.
Dnes poslanci medzi sebou privítajú slovenských hokejistov. S prejavom by mal vystúpiť prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Juraj Široký.
Parlament včera bleskovo prerokoval eurozákony v prvom čítaní
Zákonodarný zbor včera v bleskovom tempe prerokoval takmer všetky návrhy právnych noriem, ktorým vládny kabinet prisúdil vzhľadom na naše integračné snahy prívlastok eurozákony. Sú z oblasti financií a pôdohospodárstva a v parlamente ich odôvodňovali ministri František Hajnovič a Pavel Koncoš. Poslanci ich dnes prerokovali 25, pričom rozprava v prvom čítaní nebola takmer žiadna.
Podľa rozhodnutia poslancov dôjde po definitívnom prijatí predložených zmien k úprave zákonov o burze cenných papierov, o lotériách, Devízového zákona, právnej normy o platobnom styku, o účtovníctve a medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Meniť sa bude aj zákon o DPH a spotrebných daniach z piva, vína, liehu, tabaku a tabakových výrobkov.
Z rezortu pôdohospodárstva sú medzi prioritnými návrhmi zákonov zmeny v právnej norme o pozemkových úpravách, o ekologickom poľnohospodárstve, vinohradníctve a vinárstve a nové zákony o veterinárnej starostlivosti a vodovodoch a verejných kanalizáciách.
Ďalšia časť tzv. eurozákonov sa bude týkať justície, dopravy, ochrany prírody, vnútra, kultúry a školstva. Svoje návrhy zákonov budú v parlamente odôvodňovať aj podpredsedovia vlády - Ľubomír Fogaš o dizajnoch a Ivan Mikloš o skupinových výnimkách zo zákazu dohôd obmedzujúcich hospodársku súťaž.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.