Powell zopakoval svoj názor v noci navčera počas medzipristátia letu na Island a v čase, keď exprezident USA Jimmy Carter na Kube navštívil jednu z vedeckých základní.
Carter krátko pred odletom na Kubu uviedol, že americkí experti ho ubezpečili, že nemajú dôkazy o vývoji biologických zbraní na Kube, preto exprezident vyjadril predpoklad, že fámami o zbrojnom programe chcela administratíva prezidenta Georgea W. Busha skomplikovať jeho návštevu karibského ostrova.
Do centra na výskum biotechnológií na predmestí Havany Carter zavítal spolu s kubánskym vodcom Fidelom Castrom, ktorý v piatok ostro odmietol tvrdenia z USA o údajnom bioterorizme Kuby ako lož s cieľom poškodiť rastúcu podporu normalizácie vzťahov s ostrovom. Za kampaňou má byť silná proticastrovská loby, ktorá má vraj vplyv na Bushových najbližších spolupracovníkov. Kuba tvrdí, že laboratóriá využíva na vývoj liekov a vakcín, ktoré predáva rôznym štátom, a popiera existenciu programu na výrobu biologických zbraní.
Jimmy Carter sa včera stretol na Kube aj s vedúcimi predstaviteľmi miestnych disidentov. Cieľom jeho návštevy komunistického ostrova je zlepšiť vzťahy Kuby s USA. Carter hodinu a štvrť rokoval s Elizardom Sanchezom, známym aktivistom, a Oswaldom Payaom, vodcom kampane tlačiacej na vládu prezidenta Fidela Castra, aby schválila referendum o ľudských právach.
Jimmy Carter, najprominentnejší Američan a prvý bývalý prezident, ktorý navštívil Kubu od príchodu Castra k moci v roku 1959, pricestoval v nedeľu na šesťdňovú návštevu, ktorej cieľom je vylepšiť vzťahy medzi Kubou a USA poznačené štyrmi dekádami nepriateľstva. Castro exprezidenta privítal ako kritika 40-ročného amerického obchodného embarga uvaleného na Kubu. Zároveň Carterovi zaručil slobodu pohybu a kontaktov.
Autor: Washington/Havana (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.