Oznámili, že štáty, ktoré dostanú na novembrovom summite v Prahe pozvánky, by mali podpísať protokoly o vstupe do aliancie najneskôr na budúcoročnom jarnom zasadaní ministrov zahraničia.
Aliancia však včera v Reykjavíku podľa očakávania neoznámila, koľko krajín nakoniec pozvánku v Prahe dostane. Generálny tajomník George Robertson ostal pri obľúbenom odhade od jeden po deväť. "Rozšírenie alianciu posilní. Nikto však dnes nehovoril o číslach a menách," vyhlásil šéf NATO.
Americký minister zahraničia Colin Powell zasa zopakoval, že pôjde o "robustné" rozšírenie, čo podľa neho znamená, že pozvanie dostane "skôr viac ako menej" z deviatich kandidátov. "Všetci sa tešíme na privítanie nových členov. Žiadne konečné rozhodnutie však nepadne pred Prahou," zdôraznil Powell.
Krajiny, ktoré sa nakoniec pozvánky v Prahe dočkajú, by mali na jar budúceho roku podpísať prístupové zmluvy. Potom bude nasledovať ratifikácia a cieľom NATO je, aby k samotnému vstupu nových členov došlo ešte pred ďalším summitom. Ten by sa mohol konať asi dva alebo tri roky po pražskej vrcholnej schôdzke.
Ministri včera zároveň oznámili začiatok nového, už štvrtého cyklu akčného plánu členstva (MAP), ktorý bude zahŕňať všetky súčasné kandidátske krajiny a v ktorého plnení budú pokračovať aj štáty pozvané v Prahe. Desiatou krajinou, ktorá sa pripojila k MAP, sa včera v Reykjavíku stalo Chorvátsko. Hoci je teraz oficiálne ďalším kandidátom na členstvo v NATO, na pražskom summite pozvané byť nemôže, pretože ešte neabsolvovalo ani jeden cyklus MAP.
NATO včera pochválilo všetky kandidátske krajiny za výrazný pokrok, ktorý dosiahli v prípravách na členstvo a povzbudili ich, aby v nasledujúcich mesiacoch ešte zvýšili úsilie a pokračovali v ňom nielen do pražského summitu, ale aj po ňom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.