odborníkov z 28 krajín sveta. Ako nás informoval Ján Venglovský z Výskumného ústavu veterinárnej medicíny košickej Univerzity veterinárného lekárstva, ktorí sú spoluorganizátormi vedeckého sympózia, hlavný dôraz konferencie je kladený na hygienickú bezpečnosť odpadov.
"Okrem tejto skupiny je vytvorených i ďalších šesť pracovných skupín, a to emisie odpadov do ovzdušia, pevné odpady, ťažké kovy, odpady prichádzajúce na farmu do chovov, spracovanie odpadov a kompostovanie organických odpadov."
Konferencia, nad ktorou prevzala záštitu podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková, potrvá do soboty.
"V posledný deň máme naplánovanú exkurziu do Pienin na jednu ekologickú farmu v Lipnikoch."
Ako ďalej J. Venglovský dodal, na konferencii sa budú utvárať i nové limity pre Európsku úniu.
"Recyklácia odpadov v poľnohospodárstve má totiž čoraz väčší význam, vzhľadom k stále sa zvyšujúcim cenám priemyselných hnojív."
Košický ústav na konferencii prezentuje riešenie svojich výskumných úloh, ktoré riešia spolu s inými krajinami v 5. rámcovom programe Európskej únie.
"Máme pripravených 5 príspevkov. Týkajú sa najmä prežívania patogénov, využitia aditívnych látok a zeolitov pri recyklácií odpadov. Zeolity sú ílovité materiály, absorbujúce amoniak a majú vplyv na lepšie využitie živín. Čiže spomaľujú proces rozkladu škodlivín. Najvýznamnejšie ložisko zeolitov na Slovensku je pri Nižnom Hrabovci."
Problémom súčasnosti je aj choroba BSE a odpad pri likvidácii stád je tiež témou konfrencie.
Vedecké tímy spoločne porovnajú svoje výskumy a výstupy a budú hľadať najoptimálnejšie riešenia likvidácie takéhoto nebezpečného odpadu.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.