historici, teológovia, kňazi, poslucháči teológie, ako aj početní záujemcovia z radov širokej verejnosti.
Na podujatí, ktoré pri príležitosti 46. výročia smrti biskupa Čárskeho zorganizovali pracovníci rímskokatolíckeho Kňazského seminára svätého Karola Boromejského, odzneli všeobecné prednášky o situácii v cirkvi na prelome 19. a 20. storočia, ale aj životopisné náčrty o detstve a farárskych začiatkoch Čárskeho v Širokom, Rožňave a Košiciach.
Časť vystúpení venovali prednášajúci rozporuplnému postoju košického diecézneho biskupa Čárskeho ku komunistickému režimu. Je známe, že sa výrazne angažoval v prosocialistickom mierovom hnutí katolíckych duchovných Pacem in terris, v roku 1951 zložil sľub vernosti Československej republike a o štyri roky neskôr dostal Rad republiky.
Účastníci podujatia sa dotkli aj biskupových zásluh na fungovaní diecézneho súdu a kňazského seminára v Košiciach. Priestor dostali takisto spomienky biskupových známych.
Podľa rektora Kňazského seminára svätého Karola Boromejského v Košiciach Antona Konečného podujatie s odstupom štyridsiatich rokov pomohlo komplexne zhodnotiť život a prácu biskupa vo veľmi ťažkom období našich dejín. "Išlo o ťažké obdobie z hľadiska politického, ale napríklad aj z hľadiska národného a národnostného, keďže biskup Čársky pôsobil aj v rokoch, keď časť Slovenska vrátane Košíc patrila do Maďarska a on musel odísť z Košíc do Prešova."
Jozef Čársky sa narodil v roku 1886 v Gbeloch, za kňaza bol ordinovaný v Innsbrucku v roku 1909. Diecéznym biskupom v Košiciach bol dve obdobia - od roku 1925 do roku 1939 a od roku 1946 až do smrti v roku 1962. Pochovaný je v krypte košických biskupov pod podlahou košického katedrálneho chrámu - Dómu svätej Alžbety.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.