financovanie školských zariadení. Ministerstvo školstva musí teda do konca mája pripraviť normatívy, podľa ktorých bude každá zo škôl platená. Pravidlá sú jasné, obec dostane na prevádzku školy financie v závislosti od počtu žiakov. Plne organizované školy, ktoré o žiakov zväčša núdzu nemajú, sa zmeny obávajú vzhľadom na katastrofálny stav školských budov či neustále sa zvyšujúce ceny energií. Niektorí starostovia dokonca - ako sme vás informovali - uvažujú o tom, že delimitačné protokoly nepodpíšu a školy nepreberú.
Oveľa ťažšiu štartovaciu pozíciu súvisiacu s bojom o prežitie však majú málotriedne školy. Jednoducho povedané, malá obec, nízky počet žiakov, výrazne poddimenzovaný rozpočet.
"V okrese Košice-okolie máme 39 málotriedok a 70 plne organizovaných základných škôl. Obávam sa, že málotriedky z rozpočtu, ktorý im bude pridelený, dlho nevyžijú. Navyše, malá obec nemá dostatok peňazí ani vo svojom rozpočte, preto nebude môcť školu dotovať," hovorí prednosta Okresného úradu Košice-okolie Ing. Ľuboš Pastor.
Výrazným príkladom spomínaného je základná škola v Cesticiach. Budovu, ktorá bola dokončená v roku 1996, poňali architekti, ako aj tí, ktorí ju financovali, naozaj veľkolepo. Nejedna škola v meste by mohla závidieť priestorové vybavenie. Nová telocvičňa, jedáleň i kuchyňa a navyše trojizbový služobný byt pre učiteľa. To všetko je síce pekné, no len do chvíle, kým nespomenieme, že v škole sa v troch triedach učí dovedna 35 žiakov.
"Hoci je budova pomerne nová, už sa prejavujú nedostatky technického rázu. To bude treba opravovať, navyše, pri nízkom počte žiakov v žiadnom prípade nevystačí rozpočet. Ideme do toho s malou dušičkou. Uvedomujeme si, čo nás čaká. Najhoršie však na celej veci je, že Cestice nie sú spádovou oblasťou, preto k nám žiakov z iných obcí nenalákame. Pokiaľ rozpočty nebudú zodpovedať podmienkam, málotriedkam hrozí zánik. Aj keď mnohí hovoria, že nemajú opodstatnenie, ja si myslím opak. Neviem si predstaviť, že by malé deti, trebárs prváci, museli do školy dochádzať niekoľko kilometrov," myslí si riaditeľka Základnej školy v Cesticiach Mária Majorošová.
Starosta Cestíc Ladislav Büdi aj napriek predpokladaným problémom hovorí, že školu v každom prípade preberie.
"Ťažko však povedať, ako budeme hospodáriť. Náklady sú obrovské, len temperácia telocvične vyjde na tisíce korún. Budova je nadmieru veľká, keď sa však plánovala jej výstavba, existoval predpoklad, že bude viac detí. Budúci školský rok nás poriadne preverí, zrejme budeme musieť časť budovy používať na iné účely. Obec školu dotovať nemá z čoho," ťažká si starosta Büdi.
Otázne je, čo sa stane, keď málotriedne školy nebudú mať z čoho zaplatiť energie. Podľa prednostu OÚ Košice-okolie Ľ. Pastora zrejme dôjde k zahusťovaniu plne organizovaných škôl a rušeniu málotriedok.
"Zatiaľ o tom kompetentní príliš nehovoria, hoci je najvyšší čas. Štát garantuje povinnú školskú dochádzku, preto keď dôjde k najhoršiemu, čo je viac ako možné, starosta požiada ministerstvo školstva o vyradenie zo siete škôl, ktoré spravuje. O tom, akým spôsobom sa však zabezpečí pre tieto deti vyučovanie či doprava do najbližšej školy, je zatiaľ predčasné hovoriť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.