Poranenia achillovej šľachy futbalistov
Achillova šľacha je úponovou šľachou trojhlavého lýtkového svalu, ktorá sa upína na hrbol pätnej kosti. Je to najmohutnejšia a najsilnejšia šľacha ľudského organizmu. Jej uloženie spôsobuje, že je zvýšene vystavená možnostiam častého poranenia. Táto okolnosť je zvýraznená opotrebovávaním a degeneratívnymi pochodmi. Môžeme hovoriť aj o určitých predispozičných stavoch, ktoré bezprostredne súvisia so stále stúpajúcimi tréningovými dávkami pri viacfázovom tréningu.
Syndróm chronických bolestí v priebehu tejto šľachy a jej úponu označujeme ako achillodýnia. Najčastejšími príčinami vzniku achillodýnii sú: Tlak z okolia, prílišné zaťaženie, ktorému nepredchádzal správne dávkovaný tréning, pohyb na nezvyklom teréne (palubovky, tartan, mäkké prírodné ihrisko), vplyv degeneratívnych zmien v samotnej šľache, po priamom úraze (seknutie predmetom, kopnutie), pri osifikáciách Achillovej šľachy, po dlhom utiahnutí nohy v obuvi a následnom dlhodobom uvoľnení, fokálne infekcie, mikrotraumatá a tiež po užití dopingu.
Pri celkovom rozbore príčin poranenia Achillovej šľachy u futbalistov môžeme konštatovať, že sa ukazuje prevaha zranení podmienených náhlou, prudkou a veľmi intenzívnou kontrakciou lýtkového svalstva. Stáva sa tak najčastejšie pri výskoku, prudkom štarte za loptou a po prudkom obrate. Predchádza tomu kvalitatívne a kvantitatívne tréningové preťaženie ne nevhodnom tvrdom teréne, v nevhodnej obuvi, často zodpovedajúce prechodu zima - jar.
Postihnutý sa najviac sťažuje na typicky prichádzajúcu bolesť. Zo začiatku obyčajne nachádzame známky zápalu ľahkého stupňa s diferenciami kožnej teploty, opuchom a tlakovou bolestivosťou. Pri dlhšom trvaní je časté stvrdnutie paratenonia (ošľašia), ktoré je na pohmat bolestivé, väčšinou 4 - 5 cm nad úponom AŠ. Objektívne dochádza až k zhrubnutiu šľachy s krepitáciou. Často dochádza aj k stvrdnutiu svalstva postihnutého lýtka. Zníži sa plantárna flexia, ktorá je bolestivá.
K natrhnutiu Achillovej šľachy dochádza väčšinou v mieste jej prechodu do bruška lýtkového svalu. V zásade rozlišujeme tri mechanizmy krytého poranenia Achillovej šľachy:
a/zaťaženie vysunutej nohy pri vystretí kolena a prudkej plantárnej flexii v členku z dorzálnej flexie (štart pri šprinte) a následným "rupnutím" v Achillovej šľache,
b/náhla dorzálna flexia členku z plantárne flektovanej nohy, s napätím svalov lýtka (doskok, pád z výšky),
c/ kryté poranenia zavinené priamy úderom, alebo kopnutím do napätej Achillovej šľachy.
Prvými príznakmi natrhnutia Achillovej šľachy je intenzívna bolesť, krvná podliatina a trhlina v šľache. Pri podozrení na natrhnutie robíme tieto vyšetrenia:
1.Pokus o výpon na špičku postihnutej končatiny - zranený neurobí. Šľachové reflexy Achillovej šľachy sú znížené.
2.Thompsonov príznak - postihnutý leží na bruchu s nohami cez okraj stola. Po energickom stisnutí bruška lýtkového svalu vykoná normálne plantárnu flexiu. Pri natrhnutí tento pohyb neurobí a hovoríme o pozitívnom Thompsonovom príznaku.
Z ďalších vyšetrení môžeme urobiť zrovnávacie snímky, kde peritendinozny priestor vytvára tieň trojuholníka s bázou pri hrbole päty a hrotom smerujúcim hore (trojuholník Kagerov). Pri natrhnutí AŠ nastáva porucha obrysov a zastrenie tohto trojuholníka. V súčasnosti vyšetrenie magnetickou rezonanciou je absolútne najobjetkívnejšie.
Pre oddielového lekára je dôležité vedieť, že existujú aj určité traumatické a patologické stavy v okolitej tkáni AŠ a môžu predstierať jej zranenie, alebo chorobný stav. Ide o natrhnutie svalu m. plantaris, zlomeninu zadného výbežku členkovej kosti, poškodenie šľachovo-kostného spojenia na pätnej kosti, zápal ťahového váčku za pätnou kosťou, Haglundova choroba a iné.
Je veľmi správne, keď pracovný tím: Lekár, tréner, masér a futbalista poznajú problematiku a spoločne sa podieľajú na prevencii vzniku poškodenia Achillovej šľachy. To znamená dodržiavať zásady správne vedeného tréningu, nepodceňovať rozcvičenie, regeneráciu, chodiť pravidelne na masáž. Po prekonaných infekčných chorobách napr. virózach, hnisavých angínach, črevných infekciách, infekčnej žltačke a pod. návrat do tréningového procesu povoľuje lekár! Taktiež je potrebné včas a správne ošetrovať a liečiť mikrotraumatá, otlaky na nohách, voliť správnu obuv, pri plochých nohách nosiť ortopedické vložky a pod. Vyhľadávať a odstraňovať infekčné ložiská (fokusy) na mandliach, zuboch, obličajových dutinách. Prevencia vzniku achillodýnii spočíva v pravidelnom dodržiavaní systému tréningu a v jeho prísnej individualizácii. Treba venovať pozornosť kvalite terénu, počasiu, telesnej hmotnosti a výstroju. V žiadnom prípade nesmieme pripustiť na tréning a zápas futbalistu, ktorý užíva lieky!
Rada futbalistom: Ak futbalista pocíti najprv bolesť v AŠ po väčšej záťaži, na začiatku zrána, ktorá sa tzv. rozchodí, potom sa intervaly tejto bolesti striedajú, až dochádza k nepretržitej bolesti, ktorá znemožňuje beh i dlhšiu chôdzu - neváhajte, čo najskôr vyhľadajte lekára! Len lekár je kompetentný stav liečiť, event. navrhnúť úpravu tréningu.
V liečení sa uplatňujú: Kľudový režim, izometrické cvičenia, úprava obuvi (ohybná podrážka, podpätná podložka), úprava tréningu, derivačné masti, nesteroidné antireumatiká, vodoliečba, ultrazvuk, laser, histaminová ionoforéza, taktiež prokainová, alebo reparilová, Fastum gel, Voltaren gel, Reumador gel a pod. Udržiavanie kondície vhodným cvičením (napr. plávaním). Pozor na kortikoidy! Pri neúspechu konzervatívnej liečby sa indikuje chirurgická revízia.
Autor: MUDr. Ján MICHALKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.