tom, či 1,5 miliardová rezerva v rozpočte pokryje navýšenie platov podľa zákona o verejnej službe. V súvislosti s klesajúcou krivkou populácie zazneli aj hlasy o tom, či sa v rezorte nebude prepúšťať. Aj na túto otázku mali priniesť odpovede až presnejšie údaje o situácii v kraji podľa tabuliek počtu žiakov a tried, ktoré stanovilo ministerstvo školstva SR.
Keď sme sa s týmito zatiaľ nezodpovedanými otázkami obrátili na prednostu Krajského úradu v Prešove Jozefa Polačka, reagoval s nečakaným optimizmom. "Nemyslím si, že v tomto kraji by mohla plošne vzniknúť prezamestnanosť. Skôr registrujeme odliv mladých ľudí z učiteľských služieb v menších okresoch, ktorí idú buď za inou pracovnou príležitosťou, alebo sa chcú usadiť vo väčších mestách. Navyše, toto je jediný kraj, kde pôrodnosť dlhodobo neklesá, hoci máme isté časti kraja, kde klesol počet obyvateľov. V budúcnosti budeme musieť počet pracovných síl prispôsobovať situácii vo vnútri regiónu."
Na okraj rezonujúcich obáv z nedostatočnej garancie peňazí na zvýšené platy, vyslovil presvedčenie, že do konca roka ich bude dosť. Pochybnosť pripustil len v tom prípade, že riaditelia škôl začnú zaraďovať pracovníkov do najvyšších skupín a platových tried, aby, ako poznamenal, "vyzerali dobre pred pracovníkmi." Na druhej strane istým rizikom je tu ešte nesúlad medzi vykonávacím predpisom, ktoré vydalo ministerstvo školstva z hľadiska zákona o financovaní škôl. Ukazuje sa, že nápočet pracovníkov je trocha iný v Prešovskom, ako v Bratislavskom kraji, preto sa do prieskumu, či inventarizácie zapojili aj pracovníci ministerstva.
Zaujímalo nás tiež, či je informovaný o krajskej situácii v súvislosti s tým, koľko nekvalifikovaných učiteľov je v našich školských zariadeniach. "Presné číslo sa zisťuje, ale je ich dosť. Hlavný problém vznikol pravdepodobne v roku 1992, keď sa znižovali úväzky učiteľov na 21 hodín a jeden rok bolo potrebné zamestnať viac učiteľov, ako bola kapacita odborne pripravenej pracovnej sily. Od tej doby máme v školách značné množstvo nekvalifikovaných učiteľov v materských, základných a špeciálnych školách. Problém je vypuklejší v pohraničných okresoch, ale je, a my im budeme musieť umožniť dovzdelávanie, alebo zrealizovať ich výmenu," odpovedal nám prednosta.
Jeho zástupca Milan Ambróz doplnil, že pre tých, ktorým doteraz udeľovali výnimky zo vzdelania platí ďalšia výnimka. Vzdelanie si môžu doplniť najneskôr do roku 2010. Ľudia, ktorých budú prijímať do učiteľských služieb v budúcnosti, už budú musieť spĺňať všetky požiadavky, ktoré ukladá zákon o verejnej službe. Udeľovanie výnimiek už teda nebude možné, čo sa môže odraziť ako problém v prípade špeciálnych škôl. Komplikáciu spôsobuje napríklad aj fakt, že na Prešovskej univerzite nie je možné spojiť štúdium 1-4 so špeciálnou pedagogikou, táto možnosť je len v Bratislave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.