zmeny celých 55 rokov. Hoci prešla aj tvrdým obdobím nekompromisných rozhodnutí, naďalej si udržiava pevnú pozíciu medzi poprednými svetovými výrobcami meracích prístrojov. V jej sortimente sú elektromery a regulátory tlaku plynu, ale aj statické elektromery na elektronickom princípe. Svoje výrobky spoločnosť ponúka na všetkých trhoch sveta, pričom medzi najvýznamnejších odberateľov patrí Malajzia, Kolumbia, Moldavsko, Bulharsko, Taliansko a Poľsko.
"Už vlani sme sa tak rozhodli a tento rok pokračoval trend prechodu od klasickej výrobnej spoločnosti ku špecifikácii na montážnu. Snažíme sa teda nakupovať všetky komponenty, ktoré vyrobí niekto iný, my ich zmontujeme, urobíme finálne operácie a predávame na svetových trhoch. K tomuto trendu patrí aj kvalitný vývoj, aby bola produkcia na svetovej úrovni, ktorú zahraniční odberatelia jednoznačne vyžadujú," uviedol generálny riaditeľ Stanislav Čorej. S nastúpeným trendom odbúravania strojárenskej výroby sa výrazne zmenila aj zamestnanosť v spoločnosti. Kým v roku 2000 zamestnávali 984 pracovníkov s priemernou mzdou 10 200 korún, v súčasnosti ide o 630 ľudí a mzda by mala prekročiť 12 tisíc korún. Ako generálny riaditeľ zdôraznil, produktivita práce z pridanej hodnoty stúpla.
Hospodárenie spoločnosti Křižík, a. s., mimo tvrdej konkurenčnej súťaže na zahraničných trhoch, pričom ich hlavným produktom je klasický elektromer, ovplyvňujú dva faktory. Na jednej strane ide o vysokú závislosť od exportu. Vyvážajú až 80 percent produkcie, čo značne ovplyvňujú aj výkyvy hodnoty dolára. Na druhej strane ide o závislosť na domácich dodávkach komponentov, za ktoré sú žiadané úhrady vopred, alebo v krátkych lehotách. Občasné prestoje spôsobuje práve zásobovanie komponentmi, lebo spoločnosť nie je kapitálovo pripravená na takéto situácie. Návratnosť zo svetových trhov, od montáže po predaj, totiž niekedy trvá 4 až 5 mesiacov. "Cenový vývoj na svetových trhoch je pre nás negatívny. Napríklad, pred troma rokmi bola cena elektromeru v Južnej Amerike okolo 25 dolárov, v súčasnosti klesla na 19. Snažíme sa udržať trend, preto musíme zefektívňovať procesy v spoločnosti znižovaním cien vstupov a surovín," dodal.
Situáciu presnejšie dokumentujú hospodárske výsledky. Kým v roku 2000 pri tržbách za výrobu a služby v objeme 710 miliónov vyprodukovali zisk 38,7 milióna korún, o rok neskôr pri vyšších tržbách, teda za 717,3 milióna, dosiahli stratu 5,7 milióna.
Křižík, a. s., napriek tomu vyrába a predáva. Do dnešného dňa má, podľa slov S. Čoreja, vypredaný svoj ročný plán na 80 percent. Rozhodujúce trhy sú v Malajzii, Kolumbii, Moldavsku, Bulharsku, Poľsku a samozrejme na Slovensku. Obchodné aktivity smerujú k tomu, aby v tomto roku dosiahli tržby vo výške 819 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.