dedinu. Pár metrov pred ňou totiž cestu lemujú zvyšky po daždi. "Na každej strane sa deň čo deň blýska, zbierajú sa mraky, ale tu stále nepadá. Keď sa zmráka, ľudia stoja pred dverami svojich domov a v oknách a čakajú, kým bude padať dážď. Poriadne nazapršalo celú jar, ba ani na jeseň a cez zimu nepadal ani sneh. Nevieme prať a na varenie si vodu, ktorá z vodojemu stačí na dve, tri hodiny denne, zbierame do vedier," posťažovala sa zástupkyňa starostu Piroska Jánosdeáková.
Dedinu s viac ako 180 obyvateľmi zásobuje vodojem, ktorý tlačí vodu zo studne do kopca nad dedinou. Odtiaľ tečie voda do 85 domácností. Pracovník, poverený obsluhou vodojemu ju púšťa dvakrát denne. Niekedy tečie dve hodiny denne, inokedy tri, alebo vôbec. Podľa P. Jánošdeákovej záleží od spotreby vody v domácnostiach a od polohy domu. K obydliam na vyvýšenom začiatku dediny sa zvyčajne vplyvom nedostatočného tlaku už nedostane. Najviac sa vzácnej tekutiny minie počas nedeľných dopoludní a počas prania bielizne. Moderné automatické práčky sú v súčasnosti obyvateľom nanič. Zásoby vody totiž nestačia na ich spotrebu a tak vyťahujú staré práčky, alebo perú v rukách. V dedine je sucho aj na cestách a stačí, že prejde auto a časť obce na pár minút pohltí množstvo prachu. Na pestovanie a obrábanie pôdy zvyknutí dedinčania sú nešťastní. "Zem je prašná, takto nič nevyrastie. Nevieme ju polievať, pritom by sme si sami vedeli vypestovať zeleninu. Polovice obce je nezamestnaná, pomohlo by im to. Aj miestny potok, ktorý privádza vodu do jaskyne Domica, je prázdny."
Viac, ako pitná voda, ktorú si stačia nazbierať, im robí starosti úžitková. Čas každodennej hygieny sa odvíja od minút, počas ktorých pustia vodu. Takisto denný program obyvateľov dediny závisí od jej prívodu. Nie je ničím výnimočným, ak na hrajúce sa dieťa vonku zakričí matka, aby sa prišlo umyť, lebo práve tečie voda.
Vo dvoroch rodinných domov sú rozostavané vedrá s očakávaním dažďa. Ten padá všade naokolo, len do dediny nie. Voda sa stala hlavnou témou rozhovorov ľudí. Akousi záchranou sa stali studne, odkiaľ si ručne ťahajú vodu. V nich sa totiž ešte nachádza. Niekoľko desiatok staré potrubia obecného vodovodu opravovali vodári už neraz. V týchto dňoch by ich mali zásobovať pitnou vodou, ktorú budú nosiť dovtedy, kým nezaprší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.