činnosť. Už skoro rok žije s minimálnej podpory a dôchodku, ktorý dostáva jej matka, o ktorú sa stará.
"Žiadosť som na príslušné oddelenie Okresného úradu (OÚ) poslala v júli minulého roka. Moja matka je ťažko zdravotne postihnutá. Musím sa o ňu dennodenne starať. Po tom, čo sa mame stalo, som sa neodvážila nastúpiť naspäť do zamestnania. Matka ma potrebovala viac. Nemôžem ju nechať samú doma. Ani vo sne som však netušila, že vybavenie žiadosti bude trvať tak dlho. Žijem z 1500 korún. Niečo mi dáva matka z dôchodku, ale ten tiež nie je bohvieaký. Najviac sa bojím toho, že peniaze aj po schválení nevyplatia so spätnou platnosťou. Na oddelenie sociálnych vecí chodím každý týždeň, no nič sa nehýbe. Viem, že pred dvoma rokmi sa takéto prípady vybavovali tak dva mesiace," posťažovala sa nám na liknavosť úradov Popradčanka.
Pri našej návšteve odboru sociálnych veci OÚ v Poprade sme boli nemilo prekvapení odpoveďou vedúcej odboru Boženy Figlárovej. Podľa jej slov, čakanie na vybavenie žiadosti je celoslovenský problém. Okres Poprad nie je výnimkou. Vedúca otvorene priznáva: "Vo vybavovaní sme rok pozadu. Momentálne riešime žiadosti z mája minulého roka," uviedla pre náš denník.
Dôvodom, prečo sa celý proces zbytočne naťahuje je zmena právnych predpisov. Podľa Zákona o sociálnej pomoci vzniknuté úseky posudkovej činnosti od 1.7.1999 musia nanovo prehodnocovať všetky staré prípady, kedy boli štátom poskytované dávky sociálnej starostlivosti, ktoré sa riešili podľa predtým platných nariadení. K nim pribúdajú nové žiadosti.
"Všetci občania chcú byť vyriešení naraz. Túto úlohu má zabezpečiť jeden lekár na pol úväzku a štyria sociálni pracovníci," načrtla stav pracovníkov vedúca. Zároveň dodala, že hoci vznikol nový posudkový útvar, jeho činnosť štát nezabezpečil personálne ani materiálne. "Útvar som musela vytvoriť tak, že som znížila stav pracovníkov na ostatných oddeleniach odboru. Navyše v tom čase sa znižovali počty pracovníkov štátnej správy. Musím povedať, že zo strany ministerstva išlo o absolútnu nepripravenosť zahájenia činnosti posudkových útvarov," konštatuje B. Figlárová.
Sociálnym pracovníkom okrem školenej sily chýba aj technika a priestory. V rámci verejno-prospešných prác síce zamestnávajú dvoch ľudí. Tí však vzhľadom na nedostatočné odborné vzdelanie, skúsenosti a dĺžku trvania pracovného pomeru môžu vykonávať iba administratívne práce.
Torzo pracovníkov muselo od roku 1999 posúdiť asi 3 tisíc starých prípadov ťažko zdravotne postihnutých poberateľov príspevku. Okrem tých im len v minulom roku pribudlo ďalších zhruba 2100 nových žiadostí. Aj v súčasnosti pribúda do agendy sociálneho odboru asi 200 žiadostí mesačne.
Paradoxom je, že zákon nepamätal na tento stav. Platia síce prechodné ustanovenia, avšak úrad musí do šesťdesiatich dní vydať rozhodnutie o konkrétnej kompenzácii. Sociálne odbory nápor jednoducho nezvládajú, čím de facto porušujú platný zákon. "Zatiaľ sa tento stav rešpektuje. Vedia o ňom všetky orgány, vrátane ministerstva," vysvetľuje B. Figlárová.
Pani Olevičová však nemusí mať strach. Ak jej bude priznaná kompenzácia, príspevok jej vyplatia spätne. "Občan, ktorý si požiadal o konkrétnu formu kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia a je zároveň podľa zákona o sociálnej pomoci v stave hmotnej núdze, môže do doby vydania rozhodnutia o kompenzácii požiadať odbor sociálnych vecí o poskytnutie dávky sociálnej pomoci. Dávka sociálnej pomoci slúži na prekonanie nepriaznivej sociálnej situácie v rodine spôsobenej nedostatočným príjmom v čase, kedy si občan nemôže zabezpečiť základné životne podmienky sám ani s pomocou rodiny," doplnila na záver svoje stanovisko vedúca odboru sociálnych vecí OÚ Poprad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.