divadiel vo Francúzsku, sa po desiatich dňoch vrátili domov.
Festival sa konal v mestečku La Roche sur Yon od 6. do 12. mája a prezentovali sa na ňom umelecké súbory z osemnástich krajín sveta. Slovenské farby mali na tohtoročnom, už deviatom ročníku, premiéru. Študenti michalovského Gymnázia Pavla Horova sa na ňom zúčastnili ako jediní Slováci(!). "Na festival nás posunul titul laureáta 1. ročníka celoslovenského Festivalu gymnaziálnych frankofónnych divadiel, ktorý sa konal koncom apríla v Košiciach," uviedla pre náš denník umelecká vedúca divadielka Na múriku Mgr. Helena Andreeva.
Deväťčlenný súbor sa v krajine galského kohúta prezentoval dramatizáciou titulu Kniha o cintoríne z pera autorky, žijúcej v Komárne, ktorá používa umelecký pseudonym Samko Tále. Dielo je pohľadom mentálne zaostávajúceho chlapca na svet okolo seba, ktorý diváka núti zamyslieť sa nad chodom spoločnosti po nežnej revolúcii. Okrem iného sa orientuje na problém národností a rôznych skupín, či existenciu drog. "Naše predstavenie sa stretlo s veľkým úspechom. Oslovilo nielen zástupcov z transformujúcich sa krajín, napríklad Maďarska či Ruska, ale aj samotných Francúzov," vyjadrila sa Mgr. Andreeva
Pravdaže, týždenný pobyt mladých amatérov sa neniesol len v divadelnom duchu. Okrem pravidelnej konverzácie vo francúzštine si na svoje prišli počas medzinárodných večerov, diskoték či fakultatívneho zájazdu k Atlantickému oceánu. "Na jednom z večerov sme prezentovali Slovensko pravým zemplínskym folklórom, ktorým boli všetci doslovne nadšení. Celková úroveň festivalu bola vysoká, organizátori boli veľmi milí a ochotní. Škoda, že u nás tieto veci neraz chýbajú," dodala umelecká vedúca. Ako dodala, účasti na festivale veľmi pomohol štedrý príspevok Francúzskeho veľvyslanectva, ktoré škole vykrylo polovicu nákladov na pobyt. Zvyšok z potrebných 120-tisíc korún sa podarilo získať vďaka ústretovosti rodičov, sponzorov a z príspevkov účastníkov festivalu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.