cenovo dostupné bývanie", do ktorého sa mohli zapojiť všetky mestá, obce, ale i súkromné osoby. Medzi podmienky patrilo dodržanie termínu záväzných prihlášok zo strany záujemcov do konca januára tohto roku a ich predmety - stavby - museli byť skolaudované a dokončené v priebehu minulého roka. Organizátorskú úlohu utorkového večera, počas ktorého boli v Banskej Bystrici udelené ceny víťazom, prijal Ústav vzdelávania a služieb v Bratislave.
V spomínaný deň nechýbali v Banskej Bystrici na slávnostnom udeľovaní cien a sprievodnej akcii Výstave For Arch ani spišskí starostovia z Nálepkova, Smižian a Rudnian. Neprišli však len načerpať nové skúsenosti, ale prezentovať projekty, ktoré aj ich zásluhou boli zrealizované a svojím riešením a splnením všetkých podmienok sa umiestnili na stupni víťazov.
"Minulého roku sme zrealizovali stavbu 9-bytového domu, pričom jeho kolaudácia prebehla v decembri. Budova sa vyfinancovala za peňažnej pomoci ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, ktorý prispel päťdesiatimi percentami, 30-percentnú dotácia sme získali zo Štátneho fondu rozvoja bývania a 20 percent nákladov sme vykryli z obecných zdrojov," priblížila pre Spišský denník vedúca oddelenia bytovej výstavby na Obecnom úrade v Smižanoch Ing. Edita Baginová zrod miestnej víťaznej bytovky, ktorá v celoslovenskej súťaži získala druhé miesto.
Podľa jej slov prihlásilo vedenie smižianskeho obecného úradu budovu do súťaže len so zámerom zúčastniť sa, nie s vidinou víťazstva. "O tituly sa bojovalo v štyroch kategóriách, pričom my sme patrili do prvej. Do nej porota začlenila všetky novostavby bytových domov a my sme získali pekné druhé miesto. Samozrejme, boli sme veľmi prekvapení a nadšení, no na druhej strane to vnímame ako zadosťučinenie celej našej práce. Zároveň sa veľmi tešíme širokému povedomiu v ostatných obciach a mestách, ktoré sme vďaka oceneniu docielili," vyjadrila svoje pocity z víťazstva Ing. E. Baginová.
Odborná porota, ktorá hodnotila zúčastnené projekty, pozostávala z docentov stavebných fakúlt, fakúlt architektúry, členov komory stavebných inžinierov a združenia podnikateľov. "Medzi hlavné kritéria patril interiér bytov, vonkajší vzhľad budovy, cenová dostupnosť a celkové začlenenie do architektúry tej - ktorej obce, či mesta. V súťaži nešlo o čo najväčší luxus a vysoké náklady, ale o efektívnosť a využitie bytov a domov vystavaných za dostupnú cenu," skonštatovala meradlá, podľa ktorých sa v utorok oceňovalo vedúca oddelenia výstavby na smižianskom obecnom úrade.
Okrem diplomu pribudli na obecné úrady v Nálepkove, Rudňanoch a Smižanoch i finančné hotovosti. Za druhé miesto získali Smižianci a Nálepkovčania, ktorí sa v súťaži podelili o druhé miesto v rovnakej kategórii po 50-tisíc. Rudňanci súťažili v triede "D" obnova bytového fondu v bytových domoch a získali tretie miesto. To im vynieslo 30-tisíc. Do obecných kás však poputovala len polovica finančného obnosu, zvyšných 50 percent sa rovným dielom rozdelilo medzi projektantov a zhotoviteľov stavieb.
"S výhrou som vôbec nerátal, projekt sme totiž do súťaže prihlásili na poslednú chvíľu," vyjadril svoje prekvapenie s výsledkami utorkového vyhodnotenia akcie starosta Rudnian Miroslav Blišťan.
"Pokiaľ budeme mať nejakú novú stavbu, radi sa do súťaže zapojíme aj v budúcom roku. Chceli by sme začať s realizáciou výstavby 18-tich nájomných bytov. Podali sme už aj žiadosť na ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja so žiadosťou o finančnú podporu i na Štátny fond rozvoja bývania SR. Už prvý júlový deň by sme chceli začať s realizáciou spomínaného projektu. Samozrejme, všetko závisí aj od rýchlosti uzavretia zmluvy s príslušným ministerstvom a štátnym fondom," priblížil budúcu výstavbu v smižianskej obci jej starosta Michal Kotrady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.