občianske slobody a povzbudil ostrov, aby umožnil ľudové hlasovanie o reformách. Carter tiež vyzval americký Kongres, aby zrušil 40
"Kuba má socialistickú vládu, ktorá nedovoľuje ľuďom zorganizovať žiaden druh opozície," povedal Carter pred študentmi Havanskej univerzity v priamom prenose televízie a rozhlasu za prítomnosti kubánskeho prezidenta Fidela Castra.
Americký exprezident spomenul Projekt Varela, v rámci ktorého kubánski disidenti získali viac než 11 000 podpisov s cieľom usporiadať referendum o vnútorných reformách. Pripomenul, že kubánska ústava ľudové hlasovanie umožňuje.
"Keď Kubánci využijú toto právo pokojnou cestou zmeniť zákony v priamom hlasovaní, svet uvidí, že to sú Kubánci a nie zahraničie, kto rozhodne o budúcnosti krajiny," apeloval Carter.
Bývalý americký prezident Kubu požiadal, aby umožnila Medzinárodnému výboru Červeného kríža navštíviť väznice a vysokej komisárke OSN pre ľudské práva Mary Robinsonovej preskúmať otázku väzňov svedomia a zaobchádzanie s nimi.
V prejave tiež povedal, že je čas skončiť "vojnový stav" medzi oboma krajinami. Podľa Cartera musia prvý krok urobiť USA - najsilnejší národ sveta - tým, že zrušia obchodné embargo ako aj obmedzenia pre Američanov, ktorí chcú cestovať na Kubu.
Jimmy Carter je najprominentnejším Američanom, ktorý navštívil komunistickú Kubu od Castrovej revolúcie v roku 1959. Carter prijal pozvánku kubánskeho prezidenta na návštevu a podľa svojich slov nechcel zasahovať do vnútorných záležitostí, ale podať "priateľskú ruku".
Takto otvorene kritický prejav sa na Kube nekonal od kázne, ktorú počas omše na Revolučnom námestí v roku 1998 predniesol pápež Ján Pavol II.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.