voľby prebiehajú úplne v tieni minulotýždňovej vraždy populistu Pima Fortuyna, ktorý sa netajil svojimi antiimigračnými a protiislamskými názormi.
Predvolebné prieskumy naznačujú, že voľby vyhrá opozičná Kresťanskodemokratická výzva (CDA) a bude formovať novú koaličnú vládu. Strana zavraždeného Fortuyna - Listina Pima Fortuyna (LPF), by sa mohla zaradiť medzi jedny z najväčších parlamentných subjektov.
LPF, ktorá vznikla iba pred troma mesiacmi, by k možnému budúcemu podielu na moci mali dopomôcť hlasy, ktoré získa na úkor politických subjektov hlavného prúdu vďaka súcitu voličov a ich nespokojnosti s tradičnou politickou reprezentáciou.
LPF obviňuje politické subjekty hlavného prúdu z podnecovania nenávisti voči ex-akademikovi Fortuynovi, ktorý sa netajil svojou homosexuálnou orientáciou. Podnecovanie nenávisti sa uskutočňovalo údajne prostredníctvom démonizovania Fortuyna ako pravicového extrémistu.
Obe strany - CDA a LPF, sa označujú za potenciálnych koaličných partnerov, hoci povolebné rokovania môžu vyústiť do kombinácie viacerých strán v kabinete. V Holandsku vládnu koaličné vlády po desaťročia.
Ľavicovo orientovaný koaličný kabinet Wima Koka podal demisiu 16. apríla. Dôvodom bola kritická správa o úlohe Holandska v čase srebrenickej masakry, ku ktorej došlo ku koncu bosnianskej vojny v júli 1995. Prepdokladá sa, že po voľbách bude Kokova trojčlenná koalícia, v úrade osem rokoch, vystriedaná novými stranami.
V prípade, že sa tak naozaj stane, bude to ďalšia v sérii porážok ľavice v Európe. Tá sa začala minulý rok v Taliansku a pokračovala vo Francúzsku, Dánsku a Portugalsku.
Holandský rozhlas označil včerajšie voľby do 150-členného parlamentu v Haagu za jedny z najvzrušujúcejších s len ťažko predpovedateľným výsledkom.
Volebné miestnosti boli pre 12,5 milióna oprávnených voličov otvorené od 7.30 h do 21. 00 h SELČ. Predbežné výsledky hlasovania neboli do našej uzávierky známe.
Prieskumy voličskej podpory naznačujú, že Stranu práce (PvdA) premiéra Koka postihne pokles podpory až o polovicu oproti voľbám z roku 1988 (29 percent). Rovnako aj v prípade koaličných partnerov - Ľudovej strany za slobodu a demokraciu (VVD) a centristickej strany Demokrati 66, sa očakáva strata podpory.
Podľa prieskumu zverejneného v utorok večer bude CDA voliť 23,1 percenta voličov a Fortuynovu stranu okolo 16 percent voličov. To by znamenalo, že na zostavenie vlády budú potrebovať ešte tretieho partnera. Za najpravdepodobnejšiu kandidáta sa považuje VVD.
Keďže koaličné rokovania trvajú bežne niekoľko mesiacov, nová vláda v Holandsku sa zrejme zrodí až po uplynutí určitého času.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.