delegácia z partnerského mesta Mobile v USA. Starosta Michal Müller, šéfka súboru Hrabina Agnesa Vargová a fantastickí tanečníci a tanečníčky v dynamickom programe ukázali všetky najkrajšie svadobné tradície Myslavy.
"Som rada, že sme mohli predviesť nielen naše tanečné a spevácke umenie, ale aj prekrásne pôvodné kroje s mnohými výšivkami, ktoré sa zachovali z minulosti,"tešila sa zakladateľka folklórneho súboru Hrabina A. Vargová, ktorá každý predvádzaný tanec, či zvyk podrobne vysvetlila a pridala i zábavné perličky z histórie.
Myslavské svadby trvali v minulosti celé tri dni. Nezačínali v sobotu, ale v pondelok a končili v stredu. Takto sa ženili gazdovské dievky a mládenci. Najznámejším a najefektnejším zvykom je sviečkový tanec, pri ktorom sa mladucha lúči s kamarátkami a so
slobodou.
"Ženy sa pri ňom vybláznili, tancovali so zapálenými sviečkami a mužom, ktorí sedeli obďaleč hrozili, že im zapália fúzy,"vysvetlila A. Vargová staromyslavský zvyk nadšeným Američanom.
Keď ich potom čiperné Myslavčanmi vyzvali do tanca a poriadne povykrúcali, až im červeň rozpálila líca, bolo jasné, že na Myslavu budú ešte dlho spomínať. Všetku tú krásu si hostia natáčali na kamery, foteniu s tanečnicami nebolo konca kraja.
"Fantastické, také čosi som ešte nikdy nezažil. Nádherné kroje, pesničky, tanečnice i koláče," rozplýval sa Gene Lambert z Úradu medzinárodného protokolu mesta Mobile v štáte Alabama v USA.
Pre hostí nachystali myslavské kuchárky typické svadobné jedlá, na stoloch rozvoniavala slepačia polievka s rezancami, pečené kurča, vynikajúce ´beľuše´, typické myslavské makovníky i orechovníky.
Starosta Müller štedro nalieval domácu slivovičku.
"Kedysi v Myslave fungovala pálenica, takže slivovica bola na svadbách typickým nápojom. Okrem toho sa u nás varilo pivo,"prezradil starosta.
"Či by som zvládol zakrepčiť si v takomto kroji? Určite áno, tancujem rád, dokonca aj čardáš. V čase, keď som mladým študentom súbor v Myslave ešte neexistoval. Som hrdý na Myslavu a ľudí v nej žijúcich, ktorí sú tvrdí, ale vždy si vedia pomôcť. Teší ma, že krásne zvyky stále žijú nielen v spomienkach starých ľudí, že sa nám podarilo zachovať dedičstvo otcov aj pre ďalšie generácie."
Zahanbiť sa nenechali ani radní páni, námestníci primátora Jozef Filas a Boris Farkašovský svoje polovičky nielen vyzvŕtali, ale si aj zaspievali.
"Narodil som sa v Košiciach, ale manželku mám z Čeloviec. Vo svojom živote som absolvoval toľko pravých dedinských svadieb, že všetky pesničky i čardáše ovládam na jednotku. naviac som ako študent na vysokej škole tancoval vo folklórnom súbore Technik," smial sa námestník Farkašovský, ktorý v utorok dodržiaval aj ďalší zvyk na dedinských svadbách. "Ideme si vonku za kulturák pofajčiť, tak to robievali chlapi odjakživa."
Hostia z Mobile nadšene sledovali aj tzv. snímanie party, po ktorom už mladucha mohla nosiť len čepiec alebo šatku a definitívne sa stala ženou. Keď ich potom čiperné Myslavčanmi vyzvali do tanca a poriadne povykrúcali, až im červeň rozpálila líca, bolo jasné, že na Myslavu budú ešte dlho spomínať. Všetku tú krásu si Američania natáčali na kamery, foteniu s tanečnicami nebolo konca kraja.
A ešče kedz šme išli domu a bula už cmota, muzika furt bavela, ujúkalo še, tancovalo, bo na toto vešele neprišli len Amerikáni, ale i myslavske ľudze a oni vera znajú jak še zabavic.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.