ostatných ministrov kandidátskych krajín, že USA budú na novembrovom summite presadzovať "robustné" rozšírenie.
Kukan zasa Powella uistil, že Slovensko bude mať po septembrových voľbách takú vládu, ktorá zaručí politickú kontinuitu. Ministri 10 krajín tzv. Vilniuskej skupiny, ktoré sa uchádzajú o členstvo v NATO, sa s Powellom stretli včera pred rokovaním Euroatlantickej partnerskej rady (EAPC).
"Minister Powell potvrdil odhodlanie USA a prezidenta Busha presadzovať široké, robustné rozšírenie," povedal novinárom po schôdzke Kukan. Na otázky ministrov, čo znamená "robustné", Powell podľa Kukana veľmi výstižne odpovedal, že "robustné je robustné".
"Povedal, že podľa nich by malo byť v Prahe pozvaných toľko krajín, koľko ich bude pripravených, bez ohľadu na ich geografickú príslušnosť," vysvetlil slovenský minister.
Sám Powella ubezpečil, že predstavitelia demokratických politických strán v SR sú si plne vedomí svojej zodpovednosti za osud Slovenska. "Preto som presvedčený, že na Slovensku bude taká vláda, ktorá zaručí politickú kontinuitu tej línie, ktorá nás doviedla do pozície dôveryhodného kandidáta," uviedol Kukan.
Powell včera kandidátske krajiny upozornil, že pozvanie do aliancie bude znamenať skutočné členstvo s povinnosťou od prvého dňa po vstupe plniť úlohy riadneho člena. Varoval ich, aby po získaní pozvánky nepodľahli sebauspokojeniu, pretože po vstupe zistia, že byť členom je veľmi náročné.
"Vyzval nás, aby sme naďalej pokračovali veľmi intenzívne v príprave na členstvo, pretože potom začne tvrdý a náročný život budúceho člena," priblížil Kukan diskusiu s Powellom.
Aliancia už v utorok avizovala, že bude veľmi prísne sledovať, ako budú pozvané krajiny plniť svoje sľuby, ktoré dávajú pred pražským summitom. Pre Slovensko by to nemalo podľa Kukana znamenať žiadne problémy. Kukan očakáva, že v prípade získania pozvánky v Prahe by sa mohlo Slovensko stať členom NATO niekedy v roku 2004. NATO v utorok oznámilo, že pozvané krajiny by mali podpísať prístupové protokoly na jar budúceho roku, potom bude nasledovať ich ratifikácia. Tá by mohla podľa pozorovateľov skončiť buď v závere roku 2003, alebo začiatkom roku 2004.
Vilniuskú skupinu, ktorej ministri sa včera v Reykjavíku stretli s Powellom, tvorí okrem Slovenska Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Bulharsko, Rumunsko, Macedónsko, Albánsko a Chorvátsko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.